Objavljena Šangajska lista po naučnim oblastima za 2023 godinu

Opšte vesti

Na upravo objavljenoj Šangajskoj listi po naučnim oblastima (Global Ranking of Academic Subjects 2023) Univerzitet u Beogradu (UB) se plasirao u 13, od 55 naučnih polja.

Najbolji rezultat ostvario je u oblasti `Nauka o tekstilu i tekstilnom inženjerstvu´, gde je zauzeo visoko 40. mesto i ovo je prvi put da je UB ovako visoko plasiran na Šangajskoj listi. Najveći dopinos za ovako izuzetno dobar plasman UB u ovoj disciplini dali su nastavnici i istraživači sa Tehnološko-metalurškog fakulteta i Inovacionog centra Tehnološko-metalurškog fakulteta, zatim Instituta Vinča i Fizičkog fakulteta, a naša profesorka Mirjana Kostić je identifikovana kao najuticajniji istraživač u ovoj oblasti.

Izuzetno dobru poziciju i ove, kao i prethodne godine UB ima u oblasti `Nauke o hrani i tehnologiji hrane´, gde je između 51. i 75. mesta, i gde, takođe, nastavnici i istraživači sa Tehnološko-metalurškog fakulteta i Inovacionog centra Tehnološko-metalurškog fakulteta daju značajan doprinos.