Navigacija

22MOBT - Odabrane bioanalitičke tehnike

Specifikacija predmeta
Naziv Odabrane bioanalitičke tehnike
Akronim 22MOBT
Studijski program Biohemijsko inženjerstvo i biotehnologija,Hemijsko inženjerstvo
Modul Modul Farmaceutsko inženjerstvo
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 4.0 Status predmeta izborni predmet
      Uslovljnost drugim predmetom Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je da se studenti master programa upoznaju sa najvažnijim tehnikama i metodama koje se koriste za detektovanje, određivanje koncentracije i karakterizaciju biomolekula. Obrađene su bioanalitičke metode za određivanje najvažnijih grupa biomolekula koji se koriste kao supstrati u biotehnološkim procesima ili su proizvod ovih procesa, kao što su proteini, ugljeni hidrati, lipidi, nukleinske kiseline i vitamini.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti će tokom nastave u okviru ovog predmeta biti upoznati sa hromatografskim i kolorimetrijskim metodama u kvantitavnoj analizi biomolekula, kao i elektroforetskim metodama karakterizacije pojedinih biomolekula. U okviru praktične nastave ove metode biće primenjene za praćenje konkretnih bioprocesa, kao što su enzimske reakcije, fermentacije i imobilizacije enzima, kao i određivanje koncentracije ovih jedinjenja u proizvodima.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Hromatografija biomolekula. Teorijski podovi u hromatografiji. Van Demterova jednačina. Detektori i operativni režimi. Jonoizmenjivačka hromatografija. Afinitetna hromatografija. Gel-filtraciona hromatografija. Hromatografija na obrnutim fazama. Hidrofobna hromatografija. Kvantitativna analiza biomolekula. Određivanje koncentracije proteina. Određivanje koncentracije ugljenih hidrata. Određivanje koncentracije nukleinskih kiselina. Određivanje koncentracije lipida. Određivanje koncentracije vitamina. Elektroforetska karakterizacija biomolekula. Nosači za elektroforezu. Detektovanje proteina i nukleinskih kiselina nakon elektroforetske separacije. Zonska elektroforeza. Izoelektrično fokusiranje. Validacija bioanalitičkih metoda. Statistička analiza preciznosti i tačnosti merenja. Određivanje granice detekcije i kvantifikacije.
      Sadržaj praktične nastave Određivanje koncentracije ukupnih šećera i redukujućih šećera spektrofotometrijskim metodama. Određivanje koncentracije mono-, di- i trisaharida tečnom hromatografijom visokih performansi na kolonama za razdvajanje šećera (amino-kolona i kolona sa imobilisanim jonima kalcijuma) sa refraktometrijskim detektorom. Hromatografsko određivanje hidrosolubilnih i liposolubilnih vitamina u pomoćnim lekovitim sredstvima i dodacima ishrani. Određivanje koncentracije proteina spektrofotometrijskim metodama. Praćenje toka enzimske hidrolize proteina ninhidrinskom metodom i tečnom hromatografijom visokih performansi. Validacija bioanalitičke metode za određivanje enzimske aktivnosti. Određivanje tačnosti i preciznosti metode (limit kvantifikacije, „recovery“ test, međulaboratorijska preciznost).
      Literatura
      1. Mikkelsen S. R., Corton E, Bioanalytical chemistry, Wiley-Interscience, 2004.
      2. Snyder L. R., Kirkland J.J., Dolan J.W., Introduction to Modern Liquid Chromatography, John Wiley & Sons, 3rd Ed.,2010.
      3. Aguilar M.I.,HPLC of peptides and proteins, Methods and protocols, vol. 251, Humana Press, 2004.
      4. Kromidas S., Practical problem solving in HPLC, Wiley-VCH, 2000.
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      1 2
      Metode izvođenja nastave Predavanje, laboratorijske vežbe.
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava 40 Usmeni ispit 60
      Projekti
      Kolokvijumi
      Seminari