Navigacija

22MBMPM - Biomedicinski polimerni materijali

Specifikacija predmeta
Naziv Biomedicinski polimerni materijali
Akronim 22MBMPM
Studijski program Inženjerstvo materijala,Hemijsko inženjerstvo
Modul Inženjerstvo materijala, Modul Polimerno inženjerstvo, Tekstilno inženjerstvo
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 4.0 Status predmeta izborni predmet
      Uslovljnost drugim predmetom Nema Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa biomedicinskim polimernim materijalima, načinom dobijanja i testiranja, kao i najznačajnijim primenama ovih materijala u medicini, farmaciji i stomatologiji.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti stiču znanja o načinima dobijanja, strukturom, svojstvima i mogućnostima primene biomedicinskih polimernih materijala u regeneraciji tkiva i organa, sistemima za kontrolisano otpuštanje lekova i dizajniranju različitih medicinskih naprava. Na osnovu ovih znanja sposobni su da izvrše selekciju optimalnog biomedicinskog polimernog materijala i metode dobijanja naprava za željenu oblast primene.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Osnovni pojmovi o biomedicinskim polimernim materijalima. Klasifikacija prema poreklu, strukturi i primeni. Površinska svojstva i svojstva u masi. Uticaj hemijske strukture, molske mase, kristaliničnosti i mehaničkih svojstava polimera na oblast primene. Metode testiranja. Najvažniji prirodni i sintetički polimeri. Polimeri prirodnog porekla u regenerativnoj medicini. Polimeri za primenu u dermatologiji, oftalmologiji i stomatologiji. Bioaktivne obloge za tretman rana na bazi želatina, alginata i hijaluronske kiseline. „Inteligentni“ polimerni hidrogelovi osetljivi na promenu pH, temperature i biološke stimulanse. Polimerni sistemi za kontrolisano otpuštanje lekova. Adhezivi za medicinsku primenu. Biodegradabilni polimeri za primenu u hirurgiji i regeneraciji tkiva. Antimikrobni polimeri. Biokompatibilnost i biološki odgovor tokom primene. Sterilizacija medicinskih naprava.
      Sadržaj praktične nastave Demonstracione vežbe iz sinteze i karakterizacije materijala primenom savremenih metoda (FTIR, SEM, i in vitro ispitivanje u STF). Rešavanje zadataka koji daju uvid u sintezu, svojstva i karakterisanje biomaterijala-oblasti biodegradabilnih polimernih materijala, hidrogelova i sistema kontrolisanog otpuštanja, da bi se steklo kompletno znanje vezano za primenu materijala u oblasti farmacije i medicine. Izrada seminarskog rada iz odabrane oblasti ima za cilj da studentima omogući upoznavanje sa najnovijim dostignućima analiziranjem literature i naučnih radova u cilju kompletnijeg sagledavanja ove oblasti.
      Literatura
      1. S. Tomić, Biomedicinski polimerni materijali, Interni materijal Katedre za OHT, TMF, Beograd, 2019.
      2. S. Dimitriu (Ed.), Polymeric biomaterials, Marcel Dekker, 2013.
      3. J.B. Park, R.S. Lakes (Eds.), Biomaterials-An Introduction, Springer, 2007.
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      3 1
      Metode izvođenja nastave Predavanja, demonstracione vežbe i konsultacije
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 60
      Praktična nastava Usmeni ispit
      Projekti
      Kolokvijumi 10
      Seminari 30