Navigacija

22IŽS426 - Registar zagađivača

Specifikacija predmeta
Naziv Registar zagađivača
Akronim 22IŽS426
Studijski program Inženjerstvo zaštite životne sredine
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 4.0 Status predmeta izborni predmet
      Uslovljnost drugim predmetom Položeni svi ispiti prve i druge godine Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja vezanih za emisiju odabranih zagađujućih materija iz određenih izvora u sve delove životne sredine, a koje su sastavni deo baze podataka. Podaci za ove materije se prikupljaju monitoringom ili proračunom, i praćenjem količine generisanog otpada. Za svaki deo životne sredine radi se analiza stanja, ocenjivanje i predlozi za planiranje zaštite. Korišćenjem dobijenih vrednosti postavlja se model rasprostiranja pojedinih zagađujućih supstanci i preduzimaju se mere za unapređenje kvaliteta životne sredine.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Sagledavanje značaja izrade registra zagađivača životne sredine za dugogodišnje praćenje emisije i izveštavanje javnosti, u cilju obezbeđivanja zdrave životne sredine. Poznavanje i primena zakonske regulative u ovoj oblasti. Upućivanje studenata da u praksi primene stečena znanja.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Vrste i količine emitovanih zagađujućih materija u vazduh, vode i zemljište, i količina generisanog otpada u zavisnosti od izvora. Informatički sistem kao osnova baze podataka. Zakonska regulativa. Kontrola i ograničenje emisije zagađujućih materija u životnu sredinu.
      Sadržaj praktične nastave Određivanje emisije iz izvora proračunom, analiza baze podataka. Izrada modela. Poređenje emisije iz pojedinačnih tačkastih izvora, kao što su na primer industrijska postrojenja, i iz difuznih (linijskih i površinskih izvora).
      Literatura
      1. REPUBLIKA SRBIJA, Ministarstvo zaštite životne sredine, Agencija za zaštitu životne sredine, ŽIVOTNA SREDINA U SRBIJI 2004 – 2019, Beograd, .
      2. Impact, monitoring and management of environmental pollution. Ahmed El Nemr, editor. Nova Science Publishers, 2010.
      3. R. K Khitoliya, Environmental Pollution Management and Control for Sustainable Development, S. Chand Publishing, 2012.
      4. J.R. Mihelcic, J.B. Zimmerman, Environmental Engineering: Fundamentals, Sustainability, Design , John Wiley & Sons, 2 edition, 2014.
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      2
      Metode izvođenja nastave Predavanja, seminarski rad i mentorski rad.
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 50
      Praktična nastava Usmeni ispit
      Projekti
      Kolokvijumi 20
      Seminari 30