Navigacija

22D4 - Industrijska ekologija

Specifikacija predmeta
Naziv Industrijska ekologija
Akronim 22D4
Studijski program Inženjerstvo zaštite životne sredine
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 7.0 Status predmeta obavezan predmet
      Uslovljnost drugim predmetom Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je da studente upozna sa konceptom industrijske ekologije i sa ulogom u strateškom planiranju održivog razvoja na globalnom nivou; razvoju i implementaciji promena u prerađivačkoj industriji. Studenti se upoznaju sa mogućnostima primene raznih tehnika u okviru Industrijske ekologije, kao što su Životni ciklus proizvoda i Ekološki otisak. Na ovaj način razvija se teoretski i metodološki pristup istraživanju i razvoju aktivnosti u cilju unapređenja postojećih sistema i razvoja novih, sa posebnim naglaskom na smanjenju ili eliminisanju negativnih uticaja na životnu sredinu. Samostalna izrada zadatka treba da omogući studentima da preko analize određenog tehnološkog procesa, kao izvora problema i rešenja, steknu uvid u sve zahteve i faze pri projektovanju određenog procesa u skladu sa očuvanjem životne sredine.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti stiču znanja koja će im omogućiti da po završetku kursa prepoznaju razliku između industrijske ekologije i čistije proizvodnje i/ili sprečavanja emisije zagađujućih materija; sagledaju značaj praćenja celokupnog životnog ciklusa proizvoda/procesa; primene u praksi tehnike koje se koriste u industrijskoj ekologiji, od planiranja do implementacije; praćenjem lokalnih, regionalnih ili državnih potreba, programa i planova, kao i stanja i potreba industrije, kroz eko-industrijske parkove, podstiču povezivanje, u cilju obezbeđenja održivog razvoja.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Sličnosti i razlike između ekoloških i industrijskih sistema, sa akcentom na praćenje toka materijala, energije, smanjenje emisije zagađujućih materija. Osnovi prirodnih sistema kao model za projektovanje, izradu i rad industrijskih sistema, koji su međusobno povezani, po analogiji sa prirodnim sistemima. Primena i evaluacija ekoloških alata: životni ciklus proizvoda; ekološki pogodne tehnologije; industrijski eko-dizajn, eko-industrijski prakovi. Značaj primene industrijske ekologije u praksi, sa aspekta zaštite i očuvanja prirodnih resursa i životne sredine.
      Sadržaj praktične nastave
      Literatura
      1. Interna skripta sa predavanja
      2. Graedel, T.E. and B.R. Allenby. Industrial Ecology, 2nd Edition, Upper Saddle River, NJ: Prentice-Hall, 2002
      3. M. Hauschild, R. K. Rosenbaum, S. Olsen, Life Cycle Assessment, Springer International Publishing, 2018.
      4. Xiaohong Li, Industrial Ecology and Industry Symbiosis for Environmental Sustainability, Palgrave Pivot, 2018.
      5. Radovi iz relevantnih naučnih časopisa iz ove oblasti
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      3
      Metode izvođenja nastave teorijska nastava, konsultacije
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 55
      Praktična nastava Usmeni ispit
      Projekti
      Kolokvijumi
      Seminari 45