Navigacija

22NHT41 - Sagorevanje i industrijske peći

Specifikacija predmeta
Naziv Sagorevanje i industrijske peći
Akronim 22NHT41
Studijski program Hemijsko inženjerstvo
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta izborni predmet
    Uslovljnost drugim predmetom za pohađanje i polaganje:Termodinamika Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Cilj kursa je da studente upozna sa gorivima, specifičnim svojstvima procesa sagorevanja, proračunima procesa sagorevanja, kinetikom i mehanizmom sagorevanja goriva i prostiranjem plamena u gasovima. U toku kursa razmatraju se procesi sagorevanja gasovitih, tečnih i čvrstih goriva, kao i procesi gasifikacije čvrstih goriva. U toku kursa studenti se upoznaju sa uzrocima nastanaka i mogućnostima smanjenja zagađenja vazduha proizvodima sagorevanja.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Sticanje znanja o specifičnim svojstvima procesa sagorevanja koja će omogućiti efikasnu organizaciju procesa sagorevanja. Studenti su osposobljeni da odrede uslove sagorevanja na osnovu sastava proizvoda sagorevanja, kao i teorijsku i ravnotežnu temperaturu sagorevanja. Studenti stiču znanja o mehaniznu oksidacije vodonika, ugljen-dioksida, metana i ugljovodonika. Upoznati su sa problemom zagađenja vazduha procesom sagorevanja, kao i sa aktivnim i pasivnim merama njihovog smanjenja.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Goriva. Osnovi procesa sagorevanja. Stehiometrijski proračuni procesa sagorevanja. Stehiometrijski proračuni sagorevanja gasovitog, tečnog i čvrstog goriva. Izračunavanje odnosa vazduh-gorivo na osnovu analize proizvoda sagorevanja. Termodinamički osnovi procesa sagorevanja. Temperatura sagorevanja. Izračunavanje ravnotežne temperature i ravnotežnog sastava proizvoda sagorevanja. Kinetika hemijskih reakcija u procesima sagorevanja. Obrazovanje gasnih smeša. Prostiranje plamena u gasovima. Izračunavanje normalne brzine prostiranja plamena. Prinudno paljenje i koncentracione granice. Organizacija procesa sagorevanja tečnih goriva. Sagorevanje i gasifikacija čvrstih goriva. Proces sagorevanja kao izvor zagađenja vazduha.
    Sadržaj praktične nastave Materijalni i energetski bilansi procesa sagorevanja. Stehiometrijski proračuni sagorevanja gasovitih, tečnih i čvrstih goriva. Određivanje uslova sagorevanja na osnovu analize proizvoda sagorevanja. Određivanje toplotne vrednosti uglja. Određivanje sumpora u uglju. Određivanje toplotne vrednosti gasovitih goriva. Određivanje toplotne vrednosti tečnih goriva. Određivanje teorijske i ravnotežne adijabatske temperature sagorevanja. Zadaci iz oblasti prostiranja plamena i koncentracionih granica.
    Literatura
    1. S. Joksimović-Tjapkin, Snežana Grujić, Tehnologija goriva i sagorevanja, Tehnološko-metalurški fakultet, Beograd, 2017.
    2. M. Radovanović, Goriva, Mašinski fakultet, Beograd, 1994.
    3. J. Warnatz, U. Maas, R. Dibble, Combustion, 3rd Edition, Springer, Berlin, 1996.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    3 1 1
    Metode izvođenja nastave Predavanja kombinovana sa računskim i eksperimentalnim primerima.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 50
    Projekti
    Kolokvijumi 40
    Seminari