Navigacija

22NHT33 - Termodinamički osnovi neorganske hemijske tehnologije

Specifikacija predmeta
Naziv Termodinamički osnovi neorganske hemijske tehnologije
Akronim 22NHT33
Studijski program Hemijsko inženjerstvo
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 4.0 Status predmeta izborni predmet
    Uslovljnost drugim predmetom Termodinamika Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Povezivanje prethodno stečenih znanja i njihova primena u tehnološkim procesima u oblasti neorganske hemijske tehnologije. Usvajanje principa na kojima počivaju tehnološki procesi i sagledavanje mogućnosti njihove primene radi poboljšanja procesa u neorganskoj hemijskoj tehnologiji.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti se osposobljavaju za korišćenje podataka dobijenih iz entalpijskih dijagrama (relativne entalpije, diferencijalne entalpije mešanja, diferencijalne entalpije isparavanja i dr.) koji su neophodni za energetski bilans i proračun ravnotežnog sastava u tehnološkim procesima.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Termodinamičke veličine stanja: Parcijalne i prividne molarne veličine; Hemijski potencijal u idealnom i neidealnom, jedno- i višekomponentnom, gasnom i kondenzovanom (neelektrolitnom i elektrolitnom) sistemu. Hemijska ravnoteža: Prosta i složena ravnoteža u izotermsko-izobarskim uslovima u homogenim i heterogenim sistemima; Hemijski procesi u adijabatskim uslovima. Entalpijski dijagrami: Relativna entalpija; Osnovne operacije (mešanje, adijabatsko prigušivanje, hlađenje i kristalizacija, kontinualno i diskontinualno uparavanje, adijabatska suprotno-strujna razmena, izotermska i adijabatska konverzija u kontaktnim procesima) u dvokomponentnim entalpijskim dijagramima, entalpija-sastav.
    Sadržaj praktične nastave Računski primeri koji prate teorijsku nastavu.
    Literatura
    1. R. Ninković, M. Todorović, J. Miladinović, D. Radovanović, Teorijski osnovi neorganske hemijske tehnologije I deo, Tehnološko-metalurški fakultet, Beograd, 2002.
    2. S. I. Sandler, Chemical and Engineering Thermodynamics, John Wiley & Sons, New York, Chichester-Brisbane-Toronto Singapore, 1989.
    3. M. Koretsky, Engineering and Chemical Thermodynamics, John Wiley & Sons, Inc. 2004.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 2
    Metode izvođenja nastave predavanja kombinovana sa računskim primerima
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Projekti
    Kolokvijumi 40
    Seminari