Navigacija

22HPI44 - Održivi razvoj

Specifikacija predmeta
Naziv Održivi razvoj
Akronim 22HPI44
Studijski program Hemijsko inženjerstvo
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 4.0 Status predmeta izborni predmet
    Uslovljnost drugim predmetom nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Usvajanje i primena koncepta i principa održivog razvoja, usklađivanje tehnoloških promena u Srbiji sa ekološkim principima i politikama socijalne ravnoteže,.Održivost ekonomske strukture sa procesima koji su ekonomski, socijalno i ekološki usklađeni i prihvatljivi među svim generacijama. Održivi razvoj kao odgovor na ekonomske i tehnološke izazove okoline i prirodnih resursa. Realizacija strategija održivog razvoja u EU i Srbiji- politike, mere i zakoni u cilju ispunjavanja makroekonomskih, socijalnih i ekoloških ciljeva u skladu sa mogućim, naučno zasnovanih, demokratski usvojenim principima i rešenjima.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Analitičke kompetencije studenata za prosuđivanjem neophodne harmonizacije trendova i cinjeva razvoja u svim ekonomskim, socijalnim i tehničkim dimenzijama. Održivost se odnosi na ekološke posledice kao i na upotrebu obnovljivih i neobnovljivih resursa.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Održivi razvoj-evolucija koncepta,osnovni principi i pojam pravde među generacijama. Tri stuba i tri oblasti održivog razvoja, ekonomija zasnovana na znanju, harmonizovani socijalni sistem,zaštita resursa i životne sredine. Tehnološke promene, globalno tržište, globalizacija i održivi razvoj. Obnovljivi i neobnovljivi resursi, održiva proizvodnja i potrošnja u industriji, transportu,poljoprivredi...Koncept održivog razvoja,,Nacionalna strategija održivog razvoja Republike Srbije-osnovni elementi, ciljevi i mogućnosti realizacije-lokalni,evropski i globalna dimenzija.
    Sadržaj praktične nastave Sadržajna analiza tekstova i dokumenata o održivom razvoju u Srbiji. Proračun eksternalija-trenutna i buduća cena resursa. Analiza energetske i materjalne efikasnosti. Primeri dobre industrijske prakse u skladu sa principima održivog razvoja.
    Literatura
    1. Džefri Saks, Doba održivog razvoja, CIRSD, JP, Službeni glasnik, 2014.,Beograd
    2. Džonatan M. Haris, Ekonomija životne sredine i prirodnih resursa, DATA STATUS, Beograd 2009.
    3. P.,Đukić, S.,Đukanović, Održivi razvoj društveno-ekonomski i ekološki aspekti,TMF,Beograd 2018.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 1
    Metode izvođenja nastave Predavanja, radionice,diskusije, interaktivna predavanja(prezentacije i diskusije o seminarskim radovima, analiza sadržaja dokumenata i domaćih zadataka studenata)
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit 40
    Praktična nastava 5 Usmeni ispit
    Projekti
    Kolokvijumi 30
    Seminari 20