Navigacija

22BBI310 - Biomaterijali

Specifikacija predmeta
Naziv Biomaterijali
Akronim 22BBI310
Studijski program Biohemijsko inženjerstvo i biotehnologija
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 3.0 Status predmeta izborni predmet
      Uslovljnost drugim predmetom Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa veoma značajnom oblasti keramičkih, polimernih i kompozitnih biomaterijala koji se primenjuju u farmaciji, medicini i stomatologiji. Predviđeno je upoznavanje sa najvažnijim tipovima biomaterijala, načinom sinteze i najvažnijim primenama.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti stiču znanja o strukturi, svojstvima, metodama dobijanja i mogućnostima primene keramičkih, polimernih i kompozitnih biomaterijala. Obrađuju se mogućnosti njihove primene u kontrolisanom otpuštanju lekova, regeneraciji tkiva i proizvodnji implantata u farmaciji, stomatologiji, ortopedskoj i maksilofacijalnoj hirurgiji i specijalnim oblastima. Predmet takođe daje osnove o mehaničkim i površinskim svojstvima ovih materijala kao i biokompatibilnosti.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Osnovni pojmovi o biomaterijalima, njihova klasifikacija i primena. Keramički biomaterijali. Cementni biomaterijali. Osnovi principa biomineralizacije. Procesi sinteze i karakterizacije keramičkih biomaterijala. Osnovi polimernih biomaterijala. Struktura, svojstva i primena polimernih biomaterijala. Najvažniji prirodni i sintetički polimerni biomaterijali. Mehanička, difuziona svojstva i morfologija polimernih biomaterijala. Biodegradabilnost i mehanizmi degradacije polimernih biomaterijala. Polimeri osetljivi na delovanje stimulansa iz spoljašnje sredine - „inteligentni hidrogelovi“. Sistemi za kontrolisano otpuštanje lekova na bazi hidrogelova i polimernih mikro- i nanosfera. Bioadhezivni i mukoadhezivni polimeri. Kompozitni biomaterijali. Nanokompozitni biomaterijali. Biokompatibilnost. Sterilizacija medicinskih naprava i FDA standardi.
      Sadržaj praktične nastave Demonstracione vežbe iz sinteze i karakterizacije materijala primenom savremenih metoda (FTIR, SEM, AFM, TGA i in vitro ispitivanje u STF). Rešavanje zadataka koji daju uvid u sintezu, svojstva i karakterisanje biomaterijala-oblasti biodegradabilnih polimernih materijala, hidrogelova i sistema kontrolisanog otpuštanja, da bi se stekla što potpunija slika primene materijala u oblasti farmacije i medicine. Izrada domaćeg i seminarskog rada iz odabrane oblasti ima za cilj da studentima omogući upoznavanje sa najnovijim dostignućima analiziranjem literature i naučnih radova u cilju kompletnijeg sagledavanja ove oblasti.
      Literatura
      1. Odabrana poglavlja u knjizi grupe autora u ediciji D. Rakovića i D. Uskokovića: Biomaterijali, ITN-SANU, 2010.
      2. S. Tomić, J. Filipović, Polimerni biomaterijali, Interni materijal Katedre za OHT, TMF, Beograd, 2019.
      3. J.B. Park, R.S. Lakes, Biomaterials-An Introduction, Springer, 2007.
      4. L.L. Hench, J. Wilson, An Introduction to Bioceramics, World Scientific, 1998.
      5. S. Dimitriu, Polymeric biomaterials, Marcel Dekker, 2013.
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      2 1
      Metode izvođenja nastave Predavanja, pokazne vežbe i konsultacije
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 60
      Praktična nastava Usmeni ispit
      Projekti
      Kolokvijumi 10
      Seminari 30