Navigacija

22KK48 - Osnovi hemometrije

Specifikacija predmeta
Naziv Osnovi hemometrije
Akronim 22KK48
Studijski program Hemijsko inženjerstvo
Modul
Nastavnik (predavač)
    Nastavnik/saradnik (vežbe)
      Nastavnik/saradnik (DON)
        Broj ESPB 4.0 Status predmeta izborni predmet
        Uslovljnost drugim predmetom Elementi verovatnoće i statistike, Instrumentalne metode; za IZŽS Metode analize zagađujućih materija Oblik uslovljenosti
        Ciljevi izučavanja predmeta Osnovni cilj kursa je da student upotpuni i proširi svoja teorijska i praktična znanja iz oblasti primene statističkih metoda u interpretaciji i tumačenju rezultata hemijskih merenja u hemijskom inženjerstvu.
        Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa student će biti osposobljen da: odabere i primeni odgovarajuće statističke programe (alatke) u analizi podataka u praktičnom i istraživačkom radu u različitim oblastima hemijskog inženjerstva, posebno u oblasti standardizacije i kontrole kvaliteta; klasifikacije i modelovanja podataka; korišćenja standardnih računarskih programa za statističku obradu podataka. Studenti, budući inženjeri, će biti u stanju da kritički ocene i vrednuju hemijski proces. Biće u mogućnosti da izvrše planiranje eksperimenta, a da posle procenjivanja uspešnosti nekog eksperimenta izvrše njegovu optimizaciju i modelovanje. Studenti će ovladati veštinom da izdvoje bitne veličine u okviru velikog broja podataka, što je kompromis između egzaktnih metroloških zahteva i rešavanja hemijskog problema.
        Sadržaj predmeta
        Sadržaj teorijske nastave Uvod u hemometriju, pojam i primena. Greške u kvantitativnoj hemijskoj analizi. Primena statistike na rezultate ponovljenih merenja (Mere centralne tendencije i mere rasipanja, raspodela rezultata ponovljenih merenja, uzorak, interval poverenja, procena grešaka rezultata dobijenih izračunavanjem). Statistički testovi (jednosmerni i dvosmerni testovi, parametarski i neparametarski testovi, ANOVA). Metode kalibracije, principi korelacione i regresione analize. Eksperimentalni dizajn i optimizacija (Randomizacija, tipovi eksperimentalnog dizajna, metode optimizacije). Kvalitet analitičkih merenja (Uzorkovanje, metode kontrole kvaliteta, šeme ispitivanja osposobljenosti, međulaboratorijska ispitivanja, procena nesigurnosti, validacija). Odabrane metode multivarijacione analize.
        Sadržaj praktične nastave Biće razmotrene metode za statističku obradu podataka (priprema datoteke sa podacima, preliminarne statističke analize, statistički testovi, izbor odgovarajućih hemometrijskih tehnika, primena i tumačenje rezultata statističke analize, modelovanje parametara, ocena uspešnosti eksperimenta). Vežbe su na računaru (upoznavanje sa radom i korišćenje programa za statističku obradu rezultata merenja: Excel, SPSS, Minitab).
        Literatura
        1. A. Perić-Grujić, Osnovi hemometrije, TMF, Beograd, 2012.
        2. J.N.Miller, J.C.Miller, Statistics and Chemometrics for Analytical Chemistry, Pearson Ed., Harlow, 2010.
        3. P. Gemperline, Practical guide to chemometrics, CRC, Press Taylor & Francis Group, London, 2006.
        4. O.Matthias, Chemometrics: Statistics and Computer Application in Analytical Chemistry, Wiley-VCH, 1999.
        5. J. Pallant, SPSS priručnik za preživljavanje, postupni vodič kroz analizu podataka, Mikro knjiga, Beograd, 2009.
        Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
        Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
        2 2
        Metode izvođenja nastave Predavanja (PPT), Test (1), Kolokvijum (1), Vežbe na računaru (8), Domaći zadaci (2)
        Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
        Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
        Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 40
        Praktična nastava 20 Usmeni ispit
        Projekti
        Kolokvijumi 30
        Seminari