Navigacija

22HPI46 - Projektovanje procesa u hemijskom inženjerstvu

Specifikacija predmeta
Naziv Projektovanje procesa u hemijskom inženjerstvu
Akronim 22HPI46
Studijski program Hemijsko inženjerstvo
Modul
Nastavnik (predavač)
    Nastavnik/saradnik (vežbe)
      Nastavnik/saradnik (DON)
        Broj ESPB 6.0 Status predmeta izborni predmet
        Uslovljnost drugim predmetom Za slušanje: odslušani Mehaničke operacije, Toplotne operacije, Operacije prenosa mase, Projektovanje hemijskih reaktora, Projektovanje uređaja za mehaničke i toplotne operacije, Projektovanje uređaja za prenos mase i separacionih procesa, Osnovi projektovanja. Za polaganje: položeni ispiti iz gore pomenutih predmeta. Oblik uslovljenosti
        Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa principima projektovanja procesa i izbora osnovne procesne opreme u procesima hemijske industrije, kao i teorijskim osnovama i proračunima uređaja za razdvajanje višekomponentnih smeša i formiranjem struktura tih uređaja u funkciji izlaza iz reaktorske sekcije procesa i izlaza iz separacione sekcije procesa. Cilj je i da studenti ovladaju korišćenjem specijalizovanih softvera za projektovanje i crtanje.
        Ishodi učenja (stečena znanja) Sticanje inženjerskog načina razmišljanja sa primenom na sistematsko projektovanje procesa na nivou preliminarnog dizajna novog procesa i prepravke/poboljšanja postojećeg dizajna procesa; Korišćenje softverskih alata za simulaciju različitih uređaja/operacija i grupe uređaja/operacija i za analizu performansi uređaja/procesa; Korišćenje softverskih alata za grafičko prikazivanje uređaja i procesa; Sticanje svesti o radu u projektantskim multidisciplinarnim timovima.
        Sadržaj predmeta
        Sadržaj teorijske nastave Tehnološke operacije, uređaji i procesi sa višekomponentnim smešama (višekomponentna destilacija - ravnoteža faza, materijalno i energetsko bilansiranje, radni uslovi u koloni, broj teorijskih podova; višekomponentna i neizotermna apsorpcija- materijalni i entalpijski bilansi, broj teorijskih podova, visina kolone sa punjenjem). Sinteza tehnološkog procesa kao deo integrisanog dizajna procesa. Preliminarno projektovanje procesa u slučaju novog dizajna procesa (ulazno-izlazna struktura procesa, sistem reaktor-separatori-recirkulacije, separacioni sistem, integracija procesa, troškovi procesa) . Dizajn novog procesa u industrijskoj praksi. Projektovanje procesa u slučaju modifikacije i prepravke postojećeg dizajna procesa. Elementi čistije proizvodnje.
        Sadržaj praktične nastave Proračuni bilansa uređaja, delova procesa i čitavog procesa, ravnotežnih i radnih parametara višekomponentnih smeša i parametara kolona za razdvajanje takvih smeša apsorpcijom i destilacijom. Simulacija dela procesa sa kolonama i praćenje kvantiteta i kvaliteta dobijenih proizvoda, korišćenjem specijalizovanih softvera (Design II, Aspen). Definisanje osnovnih režima strujanja u cevovodima sa dvofaznim strujanjem. Analiza procesnih parametara (pritisak, temperatura, sastavi, protoci, ravnoteža faza) u pojedinim uređajima ili u grupi uređaja. Izrada specifikacionih lista opreme i merno-regulacione opreme, liste linija i liste pomoćnih fluida. Grafička prezentacija dela procesa korišćenjem specijalizovanog softvera (AutoCad)
        Literatura
        1. Ludvig, E, Applied Process Design for chemical and petrochemical plants, Volume 1, 2 and 3, 1979
        2. G. Towler, R. Sinnott, Chemical Engineering Design. Principles, Practice and Economics of Plant and Process Design, Elsevier, 2013.
        3. S. M. Walas, Chemical Process Equipment, Selection and Design, Butterworth-Heinemann, 1990
        Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
        Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
        3 1 2
        Metode izvođenja nastave Predavanja uz prezentacije, računske vežbe na tabli i praktičan rad na računaru. Studenti obavljaju simulacije delova procesa na računaru, analiziraju proces i rešavaju konkretna projektantska pitanja (specifikacione liste i drugo), za dobijeni projektni zadatak.
        Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
        Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
        Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 30
        Praktična nastava Usmeni ispit
        Projekti 40
        Kolokvijumi 30
        Seminari