Fondacija „Docent dr Milena Dalmacija”

Opšte vestiStudentske vesti

Fondacija Docent dr Milena Dalmacija” dodelila specijalno priznanje disertaciji urađenoj na Tehnološko-metalurškom fakultetu

Upravni odbor Fondacije „Docent dr Milena Dalmacija” je na XXII redovnoj sednici održanoj 20. 10. 2023. godine dodelio novčanu nagradu i specijalno priznanje „Docent dr Milena Dalmacija” dr Bojani Simović, naučnom saradniku Instituta za multidisciplinarna istraživanja, za doktorsku disertaciju urađenu i odbranjenu na Tehnološko-metalurškom fakultetu Univerziteta u Beogradu pod mentorstvom dr Aleksandre Dapčević, vanrednog profesora. Sve disertacije su bile bodovane prema kategorijama: aktuelnost i značaj teme, sadržaj i struktura rada, povezanost predmeta rada sa savremenim istraživanjima u oblasti zaštite životne sredine, primenjena metodologija, naučni doprinos, prosečna ocena tokom studiranja.

Disertacija pod nazivom „Sinteza i karakterizacija nanostrukturnih materijala na bazi cink-oksida, titan-dioksida i cerijum-dioksida za primenu u fotokatalizi“, je, po mišljenju Upravnog odbora Fondacije dala veliki naučni doprinos iz oblasti zaštite životne sredine. Originalnost nagrađene doktorske disertacije ogleda se u dobijanju izuzetno efikasnih fotokatalizatora nanometarskih dimenzija za razgradnju toksičnih i kancerogenih boja, kojima su značajno opterećene otpadne vode tekstilne industrije.