Navigacija

14D110TT - Teorija formiranja vlakana

Specifikacija predmeta
Naziv Teorija formiranja vlakana
Akronim 14D110TT
Studijski program svi
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 5.0 Status predmeta izborni predmet
    Uslovljnost drugim predmetom nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je ovladavanje savremenim znanjima iz teorije formiranja vlakana koja treba da posluže kao podloga za samostalno definisanje novih ideja u istraživanjima u oblasti hemije i tehnologije vlakana i polimernih materijala. Student će ovladati fundamentalnim znanjima klasičnih i novih postupaka formiranja vlakana, razviti sposobnost kritičke analize postojećih znanja i predviđanja uticaja parametara procesa formiranja vlakana na njihovu strukturu i svojstva.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti se osposobljavaju da znanja iz teorije formiranja vlakana mogu koristiti kao teorijsku i praktičnu podlogu u naučno-istraživačkom i stručnom radu u oblasti materijala i tekstilnog inženjerstva. Studenti će ovladati fundamentalnim znanjima o savremenim postupcima formiranja vlakana, razviti sposobnost kritičke analize postojećih znanja i predviđanja uticaja parametara procesa formiranja vlakana na njihovu strukturu i svojstva. Takođe, studenti se osposobljavaju da vode istraživanja, osmišljavaju projektne zadatke koji rezultuju novim saznanjima, vode kritički dijalog u naučnoj i stručnoj oblasti i donose strateške odluke.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Predmet obuhvata opšte teorijske osnove formiranja vlakana iz rastopa i rastvora polimera, klasične i nove postupke formiranja vlakana i uticaj procesnih parametara na strukturnu organizovanost vlakana: Teorijska analiza oblikovanja polimera u vlakna; Reološka analiza procesa formiranja vlakana; Fenomeni prenosa mase i toplote u procesima očvršćavanja vlakana; Kinematika formiranja vlakana; Uticaj postupka i parametara procesa formiranja na strukturnu organizovanost vlakana.
    Sadržaj praktične nastave U okviru studijskog istraživačkog rada studenti će proučavati uticaj procesnih parametara na formiranje vlakana iz rastopa.
    Literatura
    1. A.Zyabitskiy, Teoreticheskie osnovy formovaniya volokon, prevod sa engleskog, Khimiya, Moskva, 1979.
    2. S.P.Papkov, Teoreticheskie osnovy proizvodstva khimicheskikh volokon, Khimiya, Moskva, 1990
    3. V.VYurkevich, A.B.Pakshver, Tekhnologiya proizvodstva khimicheskikh volokon, Khimiya, Moskva, 1987.
    4. K.Katayama, M.Tsuji, Fundamentals of Spinning, in Advanced Fiber Spinning Technology, ed. T.Nakajima, Woodhead publishing Ltd., Cambridge, 1994.
    5. A.Zyabitskiy, Kh.Kavai, eds., Vysokoskorostnoe formovanie volokon, prevod sa engl., Khimiya, Moskva, 1988.
    6. Odgovarajuća literatura iz referentnih časopisa: Reactive and Functional Polymers, Textile Research Journal, Fibres & Textiles in Eastern Europe, Cellulose, Fibers & Polymers, Russian Journal of Applied Chemistry.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 2
    Metode izvođenja nastave Nastava se realizuje kroz predavanja, studijski istraživački rad i izradu seminarskih radova.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50
    Projekti
    Kolokvijumi
    Seminari 50