Навигација

22МОБТ - Одабране биоаналитичке технике

Спецификација предмета
НазивОдабране биоаналитичке технике
Акроним22МОБТ
Студијски програмБиохемијско инжењерство и биотехнологија,Хемијско инжењерство
МодулМодул Фармацеутско инжењерство
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ4.0Статус предметаизборни предмет
      Условљност другим предметомОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета је да се студенти мастер програма упознају са најважнијим техникама и методама које се користе за детектовање, одређивање концентрације и карактеризацију биомолекула. Обрађене су биоаналитичке методе за одређивање најважнијих група биомолекула који се користе као супстрати у биотехнолошким процесима или су производ ових процеса, као што су протеини, угљени хидрати, липиди, нуклеинске киселине и витамини.
      Исходи учења (стечена знања)Студенти ће током наставе у оквиру овог предмета бити упознати са хроматографским и колориметријским методама у квантитавној анализи биомолекула, као и електрофоретским методама карактеризације појединих биомолекула. У оквиру практичне наставе ове методе биће примењене за праћење конкретних биопроцеса, као што су ензимске реакције, ферментације и имобилизације ензима, као и одређивање концентрације ових једињења у производима.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставеХроматографија биомолекула. Теоријски подови у хроматографији. Ван Демтерова једначина. Детектори и оперативни режими. Јоноизмењивачка хроматографија. Афинитетна хроматографија. Гел-филтрациона хроматографија. Хроматографија на обрнутим фазама. Хидрофобна хроматографија. Квантитативна анализа биомолекула. Одређивање концентрације протеина. Одређивање концентрације угљених хидрата. Одређивање концентрације нуклеинских киселина. Одређивање концентрације липида. Одређивање концентрације витамина. Електрофоретска карактеризација биомолекула. Носачи за електрофорезу. Детектовање протеина и нуклеинских киселина након електрофоретске сепарације. Зонска електрофореза. Изоелектрично фокусирање. Валидација биоаналитичких метода. Статистичка анализа прецизности и тачности мерења. Одређивање границе детекције и квантификације.
      Садржај практичне наставеОдређивање концентрације укупних шећера и редукујућих шећера спектрофотометријским методама. Одређивање концентрације моно-, ди- и трисахарида течном хроматографијом високих перформанси на колонама за раздвајање шећера (амино-колона и колона са имобилисаним јонима калцијума) са рефрактометријским детектором. Хроматографско одређивање хидросолубилних и липосолубилних витамина у помоћним лековитим средствима и додацима исхрани. Одређивање концентрације протеина спектрофотометријским методама. Праћење тока ензимске хидролизе протеина нинхидринском методом и течном хроматографијом високих перформанси. Валидација биоаналитичке методе за одређивање ензимске активности. Одређивање тачности и прецизности методе (лимит квантификације, „recovery“ тест, међулабораторијска прецизност).
      Литература
      1. Mikkelsen S. R., Corton E, Bioanalytical chemistry, Wiley-Interscience, 2004.
      2. Snyder L. R., Kirkland J.J., Dolan J.W., Introduction to Modern Liquid Chromatography, John Wiley & Sons, 3rd Ed.,2010.
      3. Aguilar M.I.,HPLC of peptides and proteins, Methods and protocols, vol. 251, Humana Press, 2004.
      4. Kromidas S., Practical problem solving in HPLC, Wiley-VCH, 2000.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      12
      Методе извођења наставеПредавање, лабораторијске вежбе.
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична настава40Усмени испит60
      Пројекти
      Колоквијуми
      Семинари