Navigacija

TET213 - Tekstilna pomoćna sredstva

Specifikacija predmeta
Naziv Tekstilna pomoćna sredstva
Akronim TET213
Studijski program Tekstilna tehnologija
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan predmet
      Uslovljnost drugim predmetom nema Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje sa teorijskim i praktičnim osnovama primene hemijskih proizvoda koji se koriste u toku prerade tekstilnog materijala od sirovine do gotovog proizvoda (tekstilna pomoćna sredstva). Sticanje neophodnih znanja potrebnih za poznavanje i upravljanje procesima obrade tekstilnog materijala iz vodenog sistema, sa ciljem prilagođavanja radu u industrijskim uslovima. Uspostavljanje solidne osnove za dalji razvoj i usavršavanje kroz interdisciplinarni pristup rešavanju inženjerskih problema u praksi.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Sa ciljem dobijanja potrebnih znanja za rad u industrijskim uslovima, studenti su osposobljeni da na inženjerski način pristupe izboru, pripremi i primeni tekstilnih pomoćnih sredstava u različitim fazama prerade tekstilnog materijala.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Daje znanja o klasifikaciji tekstilnih pomoćnih sredstava i njihovom istorijskom razvoju. Daje osnovna znanja o vodi kao najčešće korišćenom medijumu u obradi tekstilnog materijala (model strukture vode na granici faza). U skladu sa činjenicom da su površinski aktivne materije najčešća komponenta u sastavu tekstilnih pomoćnih sredstava, posebna pažnja je posvećena funkcionalnim svojstvima površinski aktivnih materija, kao i interakcijama površinski aktivnih materija sa tekstilnim vlaknima i sa ostalim komponentama prisutnim u sistemu za obradu tekstilnog materijala. Detaljno se obrađuje primena i svojstva najvažnijih tekstilnih pomoćnih sredstava (npr. sredstva za skrobljenje; pomoćna sredstva za proizvodnju i preradu vlakana i pređa; pomoćna sredstva za prethodnu pripremu i bojenje). Posebno se razmatraju moderni aspekti obrade tekstilnog materijala, kao npr. ekotoksikološki aspekti i primena alternativnih metoda poboljšanja procesa.
      Sadržaj praktične nastave
      Literatura
      1. D. Džokić, Površinski aktivne materije (Tenzidi), naučna knjiga, Beograd (1985).
      2. D. Jocić, Materijal sa predavanja
      3. Grupa autora, "Textilhilfsmittel" u "Ullmans Enzyklopaedie der Technischen Chemie", 4. izdanje, Band 23, Verlag Chemie, Weinheim, str. 1-102 (1983).
      4. J.Shore Ed., Colorants and Auxiliaries, Organic chemistry and application properties, Volume 2 – Auxiliaries, Society of Dyers and Colourists, Bradford (1990).
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      4
      Metode izvođenja nastave Teorijska nastava, seminarski rad
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 60
      Projekti
      Kolokvijumi
      Seminari 40