Navigacija

22ZP23 - Osnovi ekonomije

Specifikacija predmeta
Naziv Osnovi ekonomije
Akronim 22ZP23
Studijski program Biohemijsko inženjerstvo i biotehnologija,Inženjerstvo zaštite životne sredine,Inženjerstvo materijala,Metalurško inženjerstvo,Hemijsko inženjerstvo
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 3.0 Status predmeta obavezan predmet
    Uslovljnost drugim predmetom Bez uslova Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je da upozna studente sa osnovnim kategorijama i zakonima savremene tržišne privrede, sa tržištem i mehanizmom njegovog funkcionisanja, kao i sa različitim tržišnim strukturama savremene tržišne privrede.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Ovaj predmet će omogućiti studentima da razumeju funkcionisanje savremene tržišne privrede, da ovladaju osnovnim ekonomskim pojmovima, da nauče da razmišljaju u ekonomskim katedgorijama, kao i da steknu polaznu osnovu koja će im omogućiti da kasnije nadgrađuju svoja znanja iz ekonomije.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Nastanak ekonomije kao nauke kroz objašnjenje osnovnih ekonomskih principa, ekonomskih modela, osnovne razlike između mikro i makroekonomije, kao i između pozitivnog i normativnog pristupa; Funkcionisanje tržišta: analiza ponude i tražnje, analiza elastičnosti ponude i tražnje i njihove implikacije na mikro i makro nivou (uticaj na prihode prodavaca, efekti kontrole cena i poreske politike); Analiza ekonomike javnog sektora (eksterni efekti – eksternalije i problem javnih dobara); Ponašanje proizvođača i maksimiranje njihove ciljne funkcije u uslovima savršene konkurencije, kao i u uslovima nesavršene konkurencije (monopol, monopolistička konkurencija i oligopol).
    Sadržaj praktične nastave Vežbe prate predavanja pri čemu je, kod mnogih pitanja, naglasak na kvantitativnoj ilustraciji i aktivnostima samih studenata. Na vežbama se studenti upoznavaju sa primerima i zadacima koji olakšavaju savlađivanje materije i organizuju se diskusije po pojedinim pitanjima. Od studenata se stalno traži da na vežbama objašnjavaju ekonomske fenomene o kojima je reč u pojedinim lekcijama i na taj način pokažu svoje znanje, razumevanje i primenu nastavne materije.
    Literatura
    1. N. Gregori Mankju i Mark P. Tejlor, Ekonomija, drugo evropsko izdanje, Ekonomski fakultet, Beograd, 2016.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 1
    Metode izvođenja nastave Predavanja i vežbe se izvode na tabli i uz pomoć prezentacije uz aktivno učešće studenata. Kolokvijum u toku semestra omogućava proveru znanja studenata i oslobađanje od tog dela gradiva za ispit.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 60
    Praktična nastava Usmeni ispit
    Projekti
    Kolokvijumi 30
    Seminari