Навигација

22ЗП23 - Основи економије

Спецификација предмета
НазивОснови економије
Акроним22ЗП23
Студијски програмБиохемијско инжењерство и биотехнологија,Инжењерство заштите животне средине,Инжењерство материјала,Металуршко инжењерство,Хемијско инжењерство
Модул
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ3.0Статус предметаобавезан предмет
    Условљност другим предметомБез условаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета je да упозна студенте са основним категоријама и законима савремене тржишне привреде, са тржиштем и механизмом његовог функционисања, као и са различитим тржишним структурама савремене тржишне привреде.
    Исходи учења (стечена знања)Овај предмет ће омогућити студентима да разумеју функционисање савремене тржишне привреде, да овладају основним економским појмовима, да науче да размишљају у економским катедгоријама, као и да стекну полазну основу која ће им омогућити да касније надграђују своја знања из економије.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеНастанак економије као науке кроз објашњење основних економских принципа, економских модела, основне разлике између микро и макроекономије, као и између позитивног и нормативног приступа; Функционисање тржишта: анализа понуде и тражње, анализа еластичности понуде и тражње и њихове импликације на микро и макро нивоу (утицај на приходе продаваца, ефекти контроле цена и пореске политике); Анализа економике јавног сектора (екстерни ефекти – екстерналије и проблем јавних добара); Понашање произвођача и максимирање њихове циљне функције у условима савршене конкуренције, као и у условима несавршене конкуренције (монопол, монополистичка конкуренција и олигопол).
    Садржај практичне наставеВежбе прате предавања при чему је, код многих питања, нагласак на квантитативној илустрацији и активностима самих студената. На вежбама се студенти упознавају са примерима и задацима који олакшавају савлађивање материје и организују се дискусије по појединим питањима. Од студената се стално тражи да на вежбама објашњавају економске феномене о којима је реч у појединим лекцијама и на тај начин покажу своје знање, разумевање и примену наставне материје.
    Литература
    1. Н. Грегори Манкју и Марк П. Тејлор, Eкономија, друго европско издање, Економски факултет, Београд, 2016.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    21
    Методе извођења наставеПредавања и вежбе се изводе на табли и уз помоћ презентације уз активно учешће студената. Колоквијум у току семестра омогућава проверу знања студената и ослобађање од тог дела градива за испит.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања10Писмени испит60
    Практична наставаУсмени испит
    Пројекти
    Колоквијуми30
    Семинари