Navigacija

14HKK311 - Instrumentalne metode 2

Specifikacija predmeta
Naziv Instrumentalne metode 2
Akronim 14HKK311
Studijski program Hemijsko inženjerstvo
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan predmet
      Uslovljnost drugim predmetom Instrumentalne metode Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Cilj kursa je da se student upozna sa dometima i ograničenjima savremenih instrumentalnih metoda hemijske analize. Imajući u vidu veliki broj dostupnih instrumentalnih metoda i kombinovanih (hibridnih) instrumentalnih tehnika analitičar mora da nauči da upoređuje karakteristike pojedinih metoda i odabere najpogodniju za konkretnu primenu. Takođe treba da upozna sve mogućnosti hibridnih metoda i da ih koristi u kvantitativnoj i kvalitativnoj analizi.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Nakon ovoga kursa student je osposobljen da odabere i primeni najpogodniju metodu za analizu realnih uzoraka, da pravilno pripremi uzorak za analizu, da tumači dobijene spektre, odnosno da uradi kvalitativnu i kvantitativnu analizu.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Atomska apsorpciona i emisiona spektroskopija, hromatografske metode (hromatografija na hartiji, gel, gasna, tečna i jonska hromatografija), masena spektrometrija, tandem masena spektrometrija, kombinovane metode (gasno-masena, tečno-masena, indukovano spregnuta plazma sa masenim detektorom, temperaturski programirana desorpcija-masena spektrometrija, indukovano-spregnuta plazma sa izotopskom analizom), elektronska spektroskopija i druge metode za ispitivanje čvrstih uzoraka i površine.
      Sadržaj praktične nastave Organizovana je u obliku individualnih vežbi pod nadzorom asistenta. Obuhvata kvalitativnu i kvantitativnu analizu uzoraka gasnom i tečnom hromatografijom, ultravioletnom, infracrvenom i masenom spektrometrijom, atomskom absorpcionom i emisionom spektroskopijom.
      Literatura
      1. M. Todorović, P. Đorđević i V. Antonijević, Optičke metode instrumentalne analize, BU, Hemijski fakultet Beograd 1997.
      2. S. Milosavljević, Strukturne instrumentalne metode, BU, Hemijski fakultet Beograd 1997.
      3. Lj. Fotić, M. Laušević, D. Skala i M. Bastić, Instrumentalne metode hemijske analize –praktikum za vežbe, TMF Beograd 1990.
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      2 1
      Metode izvođenja nastave Predavanja, seminari studenata i eksperimentalne vežbe
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 50
      Praktična nastava 30 Usmeni ispit
      Projekti
      Kolokvijumi
      Seminari 20