Навигација

ЗП105 - Социологија

Спецификација предмета
НазивСоциологија
АкронимЗП105
Студијски програмБиохемијско инжењерство и биотехнологија,Заједнички програм,Инжењерство заштите животне средине,Инжењерство материјала,Металуршко инжењерство,Текстилна технологија,Хемијско инжењерство
Модул
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ3.0Статус предметаобавезан предмет
    Условљност другим предметомнема условаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаДа студентима пружи основна сазнања о друштву, друштвеној структури и развоју; карактеристикама савремених друштава и важним друштвеним појавама, односима и процесима. Та знања су део општег, али и стручног образовања инжењера ( тиме ће будући инжењери лакше и боље развијати своје стручне квалитете познавајући друштво у коме делују).
    Исходи учења (стечена знања)Социологија пружа основне појмове и научне категорије и знања, која омогућују лакше усвајање знања из предмета који имају јасну друштвену димензију(економија, екологија, економика, менаџмент). Лакше праћење утицаја технолошких промена на друштво и обрнуто.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеНастанак и развој социологије; најважније социолошке теорије;методе истраживања; процес глобализације;нације;национална држава и национализам; класе и социјална стратификација; породица и брак; религија;масовни медији и комуникације; подела и професионализација рада; индустријска и научно технолошка револуција; нове технологије; друштвене промене и постиндустријска друштва; одрживи развој и животна средина.
    Садржај практичне наставеОдвија се на вежбама по одабраним темама из теоријског садржаја наставе а студенти се обучавају практичној примени неких социолошких истраживачких техника ( нпр.анкета,статистички метод и др.)
    Литература
    1. Радосављевић, Д.,Покрајац,С., Увод у социологију, ТМФ, Београд, 2013.
    2. E.Gidens, Социологија, економски факултет, Београд, 2003.
    3. П. Раденовић, Д. Радосављевић, Практикум из социологије рада, Академска мисао, Београд 2002.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    21
    Методе извођења наставеПредавања, вежбе, одбрана семинарских радова, реализација колоквијума као и интерактивна настава кроз расправе о семинарским радовима.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања5Писмени испит40
    Практична настава5Усмени испит
    Пројекти
    Колоквијуми25
    Семинари25