Навигација

22ПИ46 - Полимерни премази

Спецификација предмета
НазивПолимерни премази
Акроним22ПИ46
Студијски програмХемијско инжењерство
Модул
Наставник (предавач)
    Наставник/сарадник (вежбе)
      Наставник/сарадник (ДОН)
        Број ЕСПБ5.0Статус предметаизборни предмет
        Условљност другим предметомХемијско инжењерство:положен испит из Хемије макромолекула. Инжењерство материјала: положен испит Полимерни материјалиОблик условљености
        Циљеви изучавања предметаУпознавање студената са анализом поступка за производњу премаза од идеје до индустријске производње, укључујући параметре за успешно извођење и контролу процеса, као и контролу готовог производа. Студенти се упознају са сировинама и утицајем изабраних сировина на својства премаза, поступцима за синтезу премаза, методама за припрему подлоге и наношење премаза. Добијају основна знања о најчешћим узроцима који доводе до појаве дефеката у премазу током сладиштења и примене премаза. Упознају се са интелигентним и еколошки прихватљивим премазима.
        Исходи учења (стечена знања)После успешно савладаног предмета студенти су стекли знање о функцији и значају премаза, као и улози сваке компоненте која улази у састав премаза. Способни су да одаберу одговарајући тип премаза према намени, да одаберу одговарајуће сировине да би постигли жељена својства премаза, да формулишу и одаберу технолошки поступак синтезе премаза, као и методу наношењна премаза на подлогу. Обучени су да прате и контролишу процес производње премаза и крајњи производ.
        Садржај предмета
        Садржај теоријске наставе1. Премази-функција и значај. Подела премаза. 2. Састав премаза и улога појединих компонената у формулацији премаза: везива, растварачи, пигменти, адитиви, пуниоци. Принципи састављања рецептура за синтезу премаза. 3. Производња премаза. Премази разредиви у органским растварачима; водоразредиви премази; премази у праху. Параметри за контролу процеса производње. Контрола крајњег производа. 4. Својства премаза. Испитивање својстава премаза. 5. Припрема подлоге, наношење и сушење премаза. 6. Премази према типу везива. Алкидне смоле. Полиестарске смоле. Епоксидне смоле. Полиуретани. Амино смоле. Акрилне смоле.7. Водорастворни премази.98. Интелигентни и еколошки прихватљиви премази. 9. Дефекти у премазима. 10. Дефиниције појмова које се срећу у индустрији премаза.
        Садржај практичне наставе1. Прорачун рецептура за синтезу премаза. 2. Израда семинарског рада: припрема рецептуре, прорачун потребних сировина, избор поступка синтезе, предлог технолошког поступка за индустријску синтезу одабраног премаза и контролу процеса и крајњег производа. 3. Испитивање својстава комерцијалног премаза - одређивање времена сушења, одређивање вискозности, отпорност на хемијске агенсе, испитивање хидрофобности премаза. 4. Примери из праксе.
        Литература
        1. М. Калагасидис Крушић, Полимерни премази, Интерна скрипта Катедре за ОХТ, ТМФ 2019
        2. М. Калагасидис Крушић, Ј. Филиповић, 'Полимерни премази-збирка решених задатака', Интерна скрипта Катедре за ОХТ, Београд 2019
        3. A.A. Trakton, 'Coatings Technology Handbook', Taylor & Francis group, CRC Press, 2006.;R. Talbert, 'Paint Technology Handbook', Taylor and Francis group, CRC Press 2008.
        4. R.A. Ryntz, P.V. Yaneff, 'Coatings of Polymers and Plastics', Marcel Dekker, 2003.
        5. J.W. Gooch, 'Emulsification and Polymerization of Alkyd Resins', Kluwer Academic Publishers, 2002.
        Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
        ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
        311
        Методе извођења наставеПредавања, рачунске вежбе, практична настава, израда семинарског рада, консултације.
        Оцена знања (максимални број поена 100)
        Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
        Активности у току предавањаПисмени испит30
        Практична настава15Усмени испит40
        Пројекти
        Колоквијуми
        Семинари15