Навигација

22МТУХ - Технологија угљених хидрата

Спецификација предмета
НазивТехнологија угљених хидрата
Акроним22МТУХ
Студијски програмБиохемијско инжењерство и биотехнологија
Модул
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ3.0Статус предметаизборни предмет
      Условљност другим предметомНемаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета је да студент стекне теоретска и практична знања о главним фазама технолошког поступка добијања шећера из шећерне репе и карактеристикама већине савремених начина прераде у појединим фазама као и одговарајућим уређајима и опреми за њихово извођење. Поред тога, циљ је да се студенти овладају знањима о технолошком поступку производње кукурузног скроба као и могућностима трансформације нативног скроба у скробне деривате.
      Исходи учења (стечена знања)Студенти ће стећи знања, теоријска и практична, из oснoвних и виших пojмoва из oблaсти технологије шећера, скроба и скробних деривата, потребна за рад у производњи и развоју из ових области индустрије.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставеТехнологија шећера • Основни принципи производње шећера из шећерне репе; • Биолошко-технолошке особине шећерне репе. • Припрема шећерне репе за екстракцију: пријем, складиштење, и транспорт репе у фабрику. Производња репиних резанаца (прање и резање репе). • Екстракција шећера из репиних резанаца (уређаји и поступци за континуалну екстракцију). • Чишћење дифузионог сока (принципи чишћења; предефекација; прогресивна предефекација и стабилизациони ефекат; дефекација; I и II сатурација; поступци дефекосатурације; филтрација шећерних сокова). • Упраравање ретког сока. • Кристализација шећера и издвајање кристала центрифуговањем. • Завршне операције са шећером (сушење, обрада и сортирање кристала; производња обликованог шећера; складиштење и паковање шећера). Технологија скроба • Сировине за производњу скроба; физичке и хемијске особине скроба. • Производња скроба из кукуруза (квашење кукурузног зрна, млевење и сепарација скробне фракције од осталих делова зрна, сепарација глутена) • Производња хемијски и термички модификованих скробова. • Производња скробних сирупа и заслађивача.
      Садржај практичне наставеЕксперименталне вежбе: 1) Одређивање квоцијента чистоће дифузионог, ретког и густог сока; Одређивање садржаја скроба у кукурузу; Одређивање еквивалента декстрозе скробних хидролизата; Одређивање садржаја сахарозе, инвертног шећера, пепела и боје у конзумном шећеру.
      Литература
      1. Mosen Asadi, Beet-Sugar Handbook, John Wiley & Sons, Inc, ISBN-13: 978-0-471-76347-5, 2006.
      2. С. Шушић и сарадници: Основи технологије шећера I и II, 2. иновирано и допуњено изд., Пословно удружење индустрије шећера Југославије: ”Југошећер”, Београд, 1995.
      3. З. Кнежевић-Југовић, интерни материјал са предавања и вежби.
      4. Љ. Мојовић, интерни материјал са предавања и вежби.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      21
      Методе извођења наставеПредавања уз коришћење видео презентација, консултације, лабораторијске вежбе, израда и одбрана семинарског рада која обухвата преглед релевантне литературе и дискусију задате проблематике.
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавањаПисмени испит30
      Практична настава20Усмени испит30
      Пројекти
      Колоквијуми
      Семинари20