Навигација

22ИИМ24 - Увод у композитне материјале

Спецификација предмета
НазивУвод у композитне материјале
Акроним22ИИМ24
Студијски програмИнжењерство материјала
Модул
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ3.0Статус предметаобавезан предмет
      Условљност другим предметомОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета је да студенти стекну основна теоријска знања о структурама, својствима и методама добијања композитних материјала. Увидом у функционалности композита и областима њихове примене, студенти ће овладати избором врста и односа конституената, њиховој међуфази, у циљу добијања материјала према задатим својствима и предностима у односу на монолитне материјале за сличне намене.
      Исходи учења (стечена знања)Студенти ће бити оспособљени да: а) препознају области и намене у којима композити имају већу улогу од монолита, б) идентификују класе композита према врстама ојачања и матрица, као и њихових односа, в) стекну основе композита са становишта врсте, геометрије и димензија ојачања, г) овладају основама избора третирања површина ојачања и избора матрице, д) стекну основна знања о савременим методама карактеризације својстава композита.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставеПреглед историјског развоја и опште поставке о композитним материјалима; начини класификације и основна својства композита. Основни концепти ојачања у композитима; врсте ојачања: честице, вискерси, плочице и влакна. Увод и класификације матричних материјала у композитима. Основни концепти металних, керамичких и полимерних матрица; међуфазна области и међуповршине. Основне методе добијања композита. Основе структуре и својстава композита са металним, керамичким и полимерним матрицама. Примене композита у зависности од врста ојачања и матрица, њихове међуфазне као и димензија и облика ојачавачких материјала. Основе нанокомпозитних материјала.
      Садржај практичне наставе
      Литература
      1. Р. Алексић, И. Живковић, П.С. Ускоковић, Композитни материјали, ТМФ, Београд, 2015. ИСБН: 978-86—7401-330-4, 443 стр.
      2. Р. Јанчић Хајнеман, Р. Алексић, Основи инжењерства материјала, ТМФ, Београд, 2015, ИСБН 978-86-7401-325-0. Стр. 354.
      3. K.K. Сhawla, Composite Materials Science and Engineering, Springer Science, New York, 2012 , ISBN: 978-0-387-74364-6.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      2
      Методе извођења наставеПредавања, израда презентације са припремом, прегледом литературе и анализом рада и одбране.
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавања10Писмени испит
      Практична наставаУсмени испит60
      Пројекти
      Колоквијуми
      Семинари30