Навигација

ТЕТ313 - Машине и уређаји у индустрији одеће

Спецификација предмета
НазивМашине и уређаји у индустрији одеће
АкронимТЕТ313
Студијски програмТекстилна технологија
Модулгрупа изборних предмета Дизајн текстилних производа, група изборних предмета Текстилни материјали специјалне намене, група изборних предмета Технологија одеће, група изборних предмета Хемијска технологија текстила
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ3.0Статус предметаизборни предмет
      Условљност другим предметомНемаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаКроз приказ и анализу типичних механизама машина и уређаја који се примењују у производњи одеће, студенти се упознају са врстама, карактеристикама, начином функционисања и основама аутоматизације машина и уређаја у савременој индустријској производњи одеће.
      Исходи учења (стечена знања)На бази добијених теоријских знања о врстама машина и уређаја који се користе у производњи одеће и начину њиховог рада, студенти стичу способност самосталног приступа у формулисању и решавању различитих проблема који могу да настану током индустријске производње одеће, развијају вештину управљања и унапређења производног процеса и формирају свест о тимском раду.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставеКонцепција предмета обухвата класификацију машина и уређаја у производњи одеће, принцип рада машина и уређаја који се користе за контролу и припрему материјала за израду одеће, начин рада машина за полагање материјала у кројну наслагу, класичних машине за кројење, савремених уређаје за кројење, уређаја за обележавање и маркирање искројених делова одеће и машина за фронтално фиксирање. Посебна пажња је посвећена принципима рада главних делова универзалне машине за шивење. У кратким цртама приказане су основне одлике специјалних машина за шивење, шиваћих аутомата и агрегата. Садржај предмета обухвата и принцип рада машина и уређаја за пеглање одеће и машина за унутрашњи транспорт.
      Садржај практичне наставеПредмет не садржи практичну наставу.
      Литература
      1. Т.Михаиловић, "Машине и уређаји у индустрији одеће", Интерни материјал Катедре за текстилно инжењерство.
      2. Г.Николић, "Механизми стројева за производњу одјеће", Текстилно-технолошки факултет, Свеучилиште у Загребу, Загреб, 2000.
      3. H.Carr, B.Latham, "The Technology of Clothing Manufacture", Blackwell Scientific Publications, London, 1994.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      200
      Методе извођења наставепредавања.
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавања30Писмени испит70
      Практична наставаУсмени испит
      Пројекти
      Колоквијуми
      Семинари