Навигација

22КК48 - Основи хемометрије

Спецификација предмета
НазивОснови хемометрије
Акроним22КК48
Студијски програмХемијско инжењерство
Модул
Наставник (предавач)
    Наставник/сарадник (вежбе)
      Наставник/сарадник (ДОН)
        Број ЕСПБ4.0Статус предметаизборни предмет
        Условљност другим предметомЕлементи вероватноће и статистике, Инструменталне методе; за ИЗЖС Методе анализе загађујућих материјаОблик условљености
        Циљеви изучавања предметаОсновни циљ курса је да студент употпуни и прошири своја теоријска и практична знања из области примене статистичких метода у интерпретацији и тумачењу резултата хемијских мерења у хемијском инжењерству.
        Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса студент ће бити оспособљен да: одабере и примени одговарајуће статистичке програме (алатке) у анализи података у практичном и истраживачком раду у различитим областима хемијског инжењерства, посебно у области стандардизације и контроле квалитета; класификације и моделовања података; коришћења стандардних рачунарских програма за статистичку обраду података. Студенти, будући инжењери, ће бити у стању да критички оцене и вреднују хемијски процес. Биће у могућности да изврше планирање експеримента, а да после процењивања успешности неког експеримента изврше његову оптимизацију и моделовање. Студенти ће овладати вештином да издвоје битне величине у оквиру великог броја података, што је компромис између егзактних метролошких захтева и решавања хемијског проблема.
        Садржај предмета
        Садржај теоријске наставеУвод у хемометрију, појам и примена. Грешке у квантитативној хемијској анализи. Примена статистике на резултате поновљених мерења (Мере централне тенденције и мере расипања, расподела резултата поновљених мерења, узорак, интервал поверења, процена грешака резултата добијених израчунавањем). Статистички тестови (једносмерни и двосмерни тестови, параметарски и непараметарски тестови, АNOVA). Методе калибрације, принципи корелационе и регресионе анализе. Експериментални дизајн и оптимизација (Рандомизација, типови експерименталног дизајна, методе оптимизације). Квалитет аналитичких мерења (Узорковање, методе контроле квалитета, шеме испитивања оспособљености, међулабораторијска испитивања, процена несигурности, валидација). Одабране методе мултиваријационе анализе.
        Садржај практичне наставеБиће размотрене методе за статистичку обраду података (припрема датотеке са подацима, прелиминарне статистичке анализе, статистички тестови, избор одговарајућих хемометријских техника, примена и тумачење резултата статистичке анализе, моделовање параметара, оцена успешности експеримента). Вежбе су на рачунару (упознавање са радом и коришћење програма за статистичку обраду резултата мерења: Excel, SPSS, Minitab).
        Литература
        1. А. Перић-Грујић, Основи хемометрије, ТМФ, Београд, 2012.
        2. J.N.Miller, J.C.Miller, Statistics and Chemometrics for Analytical Chemistry, Pearson Ed., Harlow, 2010.
        3. P. Gemperline, Practical guide to chemometrics, CRC, Press Taylor & Francis Group, London, 2006.
        4. О.Matthias, Chemometrics: Statistics and Computer Application in Analytical Chemistry, Wiley-VCH, 1999.
        5. J. Pallant, SPSS priručnik za preživljavanje, postupni vodič kroz analizu podataka, Mikro knjiga, Beograd, 2009.
        Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
        ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
        22
        Методе извођења наставеПредавања (PPT), Тест (1), Колоквијум (1), Вежбе на рачунару (8), Домаћи задаци (2)
        Оцена знања (максимални број поена 100)
        Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
        Активности у току предавања10Писмени испит40
        Практична настава20Усмени испит
        Пројекти
        Колоквијуми30
        Семинари