Навигација

22ББИ33 - Ензимологија

Спецификација предмета
НазивЕнзимологија
Акроним22ББИ33
Студијски програмБиохемијско инжењерство и биотехнологија
Модул
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ5.0Статус предметаобавезан предмет
    Условљност другим предметомОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета је да студенти стекну основна знања о структури и својствима ензима, механизмима и кинетици ензимских реакција са посебним освртом на механизме активације, инхибиције и регулације ензимске активности. Студенти треба да савладају основне методе одређивања активности као и да се упознају са појединим представницима група ензима од практичног значаја.
    Исходи учења (стечена знања)После успешног савладавања курса студенти су овладали основним знањима о ензимима као биокатализаторима и принципима биокатализе и тиме се оспособили за даљи рад из области биотехнологије обзиром да примена ензима чину основу многих биотехнолошких процеса. Поред тога, овладаће основним техникама у анализи кинетике ензима, механизама инхибиције и активације ензима. Поред тога, студенти су способни да самостално изводе биохемијске прорачуне, анализирају кинетичке податаке и изводе кинетичке моделе који описују ензимске реакције у једноставнијим системима.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставе• Увод у Ензимологију (кратак историјат, предмет изучавања, основни појмови); • Номенклатура и класификација ензима; • Хемијска природа, структура и синтеза ензима (нивои структуре ензима, конформација ензима и структурни домени, мономерни и олигомерни ензими, мултипле форме ензима, мултиензимски комплекси, ензими везани за ћелијске структуре, пост-транслационе модификације и гликозиловани ензими); • Коензими и други кофактори; • Основна својства ензима: активност, специфичност и стабилност (методе одређивања активности ензима, јединице активности, врсте специфичности, стабилност и денатурација ензима са практичним примерима); • Каталитичка својства ензима (теорија ензимске катализе; структура активног центра; механизми деловања ензима без кофактора: серинске протеазе, лизозим, рибонуклеазе; механизми деловања металоензима: карбоксипептидаза А, амилаза; механизми деловања ензима уз учешће коензима); • Кинетика ензимских реакција са рачунским примерима; • Инхибиција и активација ензимске активности са рачунским примерима; • Регулација ензимске активности са рачунским примерима. Алостерна регулација и кооперативност. Примери алостерних ензима и механизми деловања; • Примери неких ензима од практичног значаја и њихова својства.
    Садржај практичне наставеПрактична настава (вежбе) обухвата рачунске примере из енергетике ензимских реакција, утицаја температуре и pH на брзину ензимских реакција, ензимске инхибиције и модулације активности ензима, као и утицаја концентрације ензима и супстрата на брзину ензимске реакције. Исто тако практична настава обухвата одређивање реда реакције и одређивање кинетичких константи као и приказивање резултата у MS Excel-u.
    Литература
    1. З. Кнежевић-Југовић, Ензимско инжењерство, уџбеник, Технолошко-металуршки факултет, Београд, 2008.
    2. З. Кнежевић, “Ензимске технологије”, ауторизована скрипта, резултат пројекта CDP+ WUS Austria, Технолошко-металуршки факултет, Београд, 2007.
    3. С. Кендерешки, “Основи Ензимологије”, Технолошко-металуршки факултет, Београд, 1986.
    4. A.G. Marangoni, Enzyme kinetics: a modern approach, John Wiley & Sons, 2003.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    22
    Методе извођења наставеПредавања. Рачунске вежбе из активности ензима, енергетике и кинетике ензимских реакција, инхибиције и модулације ензимске активности.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања5Писмени испит55
    Практична наставаУсмени испит
    Пројекти
    Колоквијуми40
    Семинари