Навигација

22МРП - Реологија полимера

Спецификација предмета
НазивРеологија полимера
Акроним22МРП
Студијски програмИнжењерство материјала,Хемијско инжењерство
МодулГрафичко инжењерство, дизајн и амбалажа, Инжењерство материјала, Модул Фармацеутско инжењерство, Текстилно инжењерство
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ4.0Статус предметаизборни предмет
      Условљност другим предметомнемаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаУпознавање са дефиницијама и експерименталним методама одређивања реолошких пара-метара полимерних материјала, као и са емпиријским једначинама, математичким моделима и молекулским теоријама које описују вискоеластично понашање полимерна. Студенти стичу увид у све захтеве при извођењу експеримената и обради резултата реолошких мерења.
      Исходи учења (стечена знања)После успешног савладавања предмета студенти су стекли знања да могу опишу и објасне временску зависност између силе и деформације полимерних материјала, како у чврстом тако и у течном стању. Стекли су основна знања о зависности реолошког понашања полимерних материјала од молекулске структуре као и о њиховом утицају на прераду полимера, пројектовање пластичних делова, а такође и на њихову примену.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставе1. Дефиниција реологије као науке. Основни реолошки параметри. Динамички и непериодични огледи. Експерименталне технике реолошких мерења. 2. Вискоеластичност полимерних материјала. 3. Вискоеластични модели. Механички елементи и модели. Расподела релак-сационих и ретардационих времена. Молекулске теорије вискоеластичног понашања. 4. Утицај температуре и времена на реолошко понашање полимера. Зависност показатеља реолошког понашања од молекулске структуре. 5. Вискозност растопа полимера. Концентровани раствори полимера и гелови. 6. Течење дисперзних система. Вискозност суспензија и емулзија. Тиксотропија и реопексија суспензија и емулзија.
      Садржај практичне наставеПредвиђено је да студент уради три од четири понуђене експерименталне вежбе: Одређивање вискозности растопа полимера капиларном вискозометријом. Одређивање вискозности у непериодичним огледима и испитивање тиксотропије. Одређивање реолошких параметара растопа полимера и гелова диманичко-механичком анализом. Одређивање фазних и физичких прелаза кристалиничних и аморфних полимера динамичко- механичком анализом.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      21
      Методе извођења наставепредавања, тестови провере знања и експерименталне вежбе
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавања20Писмени испит50
      Практична настава30Усмени испит
      Пројекти
      Колоквијуми
      Семинари