Навигација

22МОПБИ - Одабрана поглавља биохемијског инжењерства

Спецификација предмета
НазивОдабрана поглавља биохемијског инжењерства
Акроним22МОПБИ
Студијски програмБиохемијско инжењерство и биотехнологија
Модул
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ4.0Статус предметаобавезан предмет
    Условљност другим предметомНемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаОсновни циљ предмета је да омогући студенту да овлада принципима оптимизације, моделовања и дизајна биопроцеса, који се заснивају на сложеној кинетици и примени слободних или имобилисаних ензима, у воденим и неконвенционалним медијумима. Студенти се оспособљавају на одабраним примерима из биотехнолошке и фармацеутске индустрије како да на бази општих инжењерских принципа практично примене знања из биохемијског инжењерства и ензимске кинетике у циљу развоја нових и унапређења постојећих биопроцеса.
    Исходи учења (стечена знања)Након завршеног курса студенти ће се упознати са принципима биокатализе са стероспецифичним и имобилисаним биокатализаторима у воденим и неводеним системима, који су од значаја у савременим биотехнолошким и фамацеутским процесима. Исто тако, оспособиће се да самостално тестирају и усвајају кинетичке моделе за описивање сложенијих биохемијских реакција у овим системима, као и да се служе софтверским пакетима за обраду кинетичких података.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеКинетика ензимских реакција са два и више супстрата. Механизми инхибиције вишесупстратних ензимских реакција. Механизми деловања инхибитора као лекова. Биокатализа у неконвенционалним медијима (кинетика биохемијских реакција у органским растварачима, флуидима под наткритичним условима, двофазним системима: микроемулзијама и реверзним мицелама). Примена липаза у естерификацији, трансестерификацији и хидролизи у органским растварачима. Специфичност биокатализатора; анализа ензимске енантиоспецифичности; утицај растварача и супстрата; утицај протеина. Оптимизација и контрола процеса са стереоспецифичним ензимима код равнотежних и кинетички контролисаних реакција; Добијање оптички чистих једињења помоћу стереоселективних биокатализатора. Биотехнолошка синтеза и модификација биолошки активних супстанци. Примена протеаза у синтези биолошки активних пептида. Примери примене оксидоредуктаза, липаза, естераза, аминоацилаза, пеницилин-ацилазе, изомераза за добијање биолошки активних супстанци; Примери индустријских биотрансформација са имобилисаним биокатализаторима; Оптимизација процеса који се заснивају на примени имобилисаних биокатализатора; Продуктивност имобилисаних система; Примери примене имобилисаних ензима за добијање финих хемикалија и фармацеутских производа. Дизајн и развој ензимских процеса на примеру ензимске производње 6-аминопеницилинске киселине помоћу имобилисане пеницилин-ацилазе. Развој и примена ензимског процеса на примеру ензимске синтезе олигосахарида са...
    Садржај практичне наставеПрактична настава обухвата обраду експерименталних резултата софтверским пакетима креираним за праћење ензимске кинетике и рачунске вежбе. ДОН обухвата: 1) Испитивање кинетике вишесупстратне реакције на примеру липазе и пеницилин-ацилазе и обраду кинетичких података софтверским пакетима, 2) Ензимску синтезу олигосахарида са пребиотским дејством, примену различитих биосепарационих техника и инструменталну анализу утицаја на чистоћу финалног производа.
    Литература
    1. R.A. Alberty, Enzyme kinetics, Wiley, 2011.
    2. Z. Knežević-Jugović, Enzimsko inženjerstvo, udžbenik, TMF, 2008.
    3. H.A. Kirst, W.K. Jeh, M.J. Zmijevski, Enzyme technologies for pharmaceutical and biotechnological applications, Marcel Dekker, 2001.
    4. A.S. Bommarius, B.R. Riebel, “Biocatalysis: fundamentals and applications, Wiley-VCH, 2004.
    5. A.G. Marangoni, Enyzme kinetics: a modern approach, John Wiley & Sons, Inc., Hoboken, New Jersey, 2003.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    211
    Методе извођења наставеПредавање. Обрада експерименталних резултата софтверским пакетима креираним за праћење ензимске кинетике. Рачунске вежбе. Предавање. Лабораторијске вежбе.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавањаПисмени испит40
    Практична настава20Усмени испит
    Пројекти
    Колоквијуми25
    Семинари15