Навигација

22ИЖС35 - Опасне и штетне материје

Спецификација предмета
НазивОпасне и штетне материје
Акроним22ИЖС35
Студијски програмИнжењерство заштите животне средине
Модул
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан предмет
    Условљност другим предметомПоложени сви предмети прве године, Органска хемија и Аналитичка хемијаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтицање теоретских и практичних знања о опасним и штетним материјама, њиховим особинама и утицају на здравље људи и животну средину. Упознавање са својствима опасних материја и обезбеђивање безбедног поступања и рада са њима. Посебан део посвећен је опасним и штетним отпадним материјама, карактеризацији отпада, методама третмана, уз познавање и примену одговарајуће законске регулативе.
    Исходи учења (стечена знања)Разумевање значаја правилног поступања са опасним и штетним материјама, у складу са законском регулативом, у циљу очувања здравља људи и животне средине. Повезивање физичких и хемијских својстава ових материја са њиховим понашањем у радној и животној средини. Оспособљеност студента да на адекватан начин у пракси примени стечена знања, било да су у питању опасне хемикалије или опасан отпад.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеОпасне и штетне материје, извори, својства и утицаји; законска регулатива; номенклатура, карактеризација опасних материја; утицај на здравље људи; начини деловања токсичних материја; понашање у животној средини у зависности од физичко-хемијских својстава (распростирање, постојаност, биоразградивост); ризик и управљање опасним материјама; транспорт; складиштење; методе третмана опасног отпада (физичке, хемијске, биолошке); депоновање опасног отпада.
    Садржај практичне наставеПроцена токсичности; Одређивање фактора биоконцентрисања; Распростирање опасних и штетних материја у животној средини у зависности од физичко-хемијских својстава; Анализа могућности поновне употребе и рециклаже за поједине опасне и штетне материје; Карактеризација опасног отпада; Испитивање одабраног узорка и дискусија резултата; Избор најпогодније методе третмана опасног отпада.
    Литература
    1. .P. Carson, J. Mumford, Hazardous Chemicals Handbook, Elsevier Butterworth-Heinemann, 2002.
    2. E. Meyer, Chemistry of hazardous materials (5th ed.) Prentice Hall, Upper Saddle River, NJ, 2010.
    3. M. D. LaGrega, P. L. Buckingham, J. C. Evans, Hazardous Waste Management, 2nd Eition, Waveland Press, 2010. M. D. LaGrega, P. L. Buckingham, J. C. Evans, Hazardous Waste Management, Waveland Press, 2010.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    321
    Методе извођења наставеПредавања, експерименталне вежбе, рачунске вежбе, тестови
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања15Писмени испит45
    Практична наставаУсмени испит
    Пројекти
    Колоквијуми40
    Семинари