Навигација

22МММО - Материјали за микро и оптоелектронику

Спецификација предмета
НазивМатеријали за микро и оптоелектронику
Акроним22МММО
Студијски програмИнжењерство материјала
МодулИнжењерство материјала
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ4.0Статус предметаизборни предмет
      Условљност другим предметомОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета је да студенте упозна са основним материјалима, процесима и технологијама у микро и оптоелектроници. На основу усвојених знања из области инжењерства електронских и оптоелектронских материјала студент ће бити могућности да учествује у мултидисциплинарним тимовима за пројектовање и вођење процеса у области електронских технологија.
      Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса, студенти ће бити у могућности да примене принципе науке о материјалима и инжењерства материјала у процесима дизајнирања, процесирања и карактеризације микроелектронских и оптоелектронских структура.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставеСтруктура и својства елементарних полупроводника и полупроводничких једињења; eлектрична и оптичка својства, дефекти структуре и допирање полупроводника; Анализа и карактеризација електронских материјала; Хетероструктуре, инжењерство енергетских нивоа и развој нових оптоелектронских материјала;Транзисторски спој- биполарни транзистори (БЈТ), транзистори са ефектом поља (ФЕТ); Процеси у електронским технологијама: раст кристала, литографија, допирање полупроводника, нагризање и повезивање; Танки филмови; Полупроводници у оптоелектроници, соларне ћелије, ласери; Електронски и оптоелектронски композитни материјали; Наномодификовани електронски и оптоелектронски композитни филмови и нановлакна.
      Садржај практичне наставеИспитивање микроструктуре монокристалног Si и оптоелектронских композитних материјала;, испитивање оптичких својстава композитних материјала- флуоресценцијом и Раман спектроскопијом; процесирање и карактеризација композитних материјала с полимерном матрицом и монокристалним честицама.
      Литература
      1. Jasprit Singh, Semiconductor devices, John Wiley & Sons, Chichester, England, 2001
      2. Stanley Wolf, Richard N. Tauber, Silicon Processing for тhe VLSI Era, Latice Press, Sunset Beach, California, 1986
      3. Marc Madou, Fundamentals of Microfabrication, CRC Press LLC, Boca Raton, Florida, 1997
      4. Micro-and Optoelectronic Materials and Structures: Physics, Mechanics, Design, Reliability, Packaging, Vol 1 and 2, Editors: E. Suhir, Y.C. Lee, C. P. Wong, Springer Science+Business Media. Inc. 2007
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      21
      Методе извођења наставеПредавања са визуелним демонстрацијама, упознавање са методама раста кристала и процесирања компoзита демонстрационим путем, консултације у вези припреме семинарског рада.
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавања10Писмени испит60
      Практична наставаУсмени испит
      Пројекти
      Колоквијуми10
      Семинари20