Навигација

22МАИЕ - Алтернативни извори енергије

Спецификација предмета
НазивАлтернативни извори енергије
Акроним22МАИЕ
Студијски програмХемијско инжењерство
МодулМодул Електрохемијско инжењерство, Модул Контрола квалитета
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ4.0Статус предметаизборни предмет
      Условљност другим предметомОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета је да се студент упозна са свим ступњевима у процесу наношења заштитних превлака, са механизмом њиховог наношења, као и функцијама металних, конверзионих и неметалних превлака. Предмет је намењен студентима који у претходном школовању нису слушали предмете Неметалне превлаке и Металне превлаке, тако да студент треба да савлада савремене технологије таложења и заштите конверзионим, металним и неметалним превлакама, као и да направи паралелу између заштите металним и неметалним превлакама. Такође, циљ је да студент стекне основна знања из теорије модификације површине металног супстрата и формирања целокупног заштитног система модификовани супстрат/органска превлака.
      Исходи учења (стечена знања)Студент је стекао основна теоријска сазнања о врстама конверзионих, металних и неметалних превлака, начинима њихових добијања, као и њиховим својствима. Научио је из којих се раствора и под којим условима могу добити заштитне превлаке у зависности од њихове примене.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставе• Припрема површине метала за наношење металних превлака (механички, хемијски и електрохемијски поступци) • Врсте металних превлака, примена и значај • Електрохемијски поступци добијања металних превлака (таложење метала и легура). • Неелектрохемијски поступци добијања металних превлака • Конверзионе превлаке (фосфатне, оксидне, хроматне и оксалатне превлаке, комбиноване конверзионе превлаке) • Поступци наношења органских заштитних превлака • Теоријске основе катафоретског таложења органских превлака (механизам катафоретског таложења, утицај параметара таложења на процес катафоретског таложења и заштитна својства катафоретских превлака) • Корозиона стабилност заштитних превлака (утицај врсте и модификације супстрата на његову корозиону стабилност, механизам продирања електролита кроз органску превлаку, утицај врсте и модификације супстрата на корозиону стабилност органских превлака)
      Садржај практичне наставе• Модификација металног супстрата наношењем конверзионих и металних превлака и формирање заштитног система наношењем органске превлаке на модификовани метални супстрат • Испитивање утицаја модификације површине метала на корозиону стабилност заштитног система • Испитивање утицаја модификације површине метала на адхезију органске превлаке
      Литература
      1. В. Мишковић-Станковић, Органске заштитне превлаке, Савез инжењера и техничара за заштиту материјала Србије (СИТЗАМС), Београд, 2001.
      2. Превлаке легура цинка – електрохемијско добијање и корозиона стабилност, СИТЗАМС, Београд, 2009.
      3. М.Максимовић, Галванотехника, ТМФ, Београд, 1995.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      4
      Методе извођења наставеПредавања, експерименталне вежбе, дискусије везане за израду и обраду експерименталних вежби и консултације
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична настава50Усмени испит50
      Пројекти
      Колоквијуми
      Семинари