Навигација

22Д58 - Принципи синтезе полимера

Спецификација предмета
НазивПринципи синтезе полимера
Акроним22Д58
Студијски програмБиохемијско инжењерство и биотехнологија,Инжењерство материјала,Хемија,Хемијско инжењерство
Модул
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ5.0Статус предметаизборни предмет
    Условљност другим предметомОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаУпознавање студената са значајним аспектима савремене хемије макромолекула, почев од структуре до начина извођења синтезе. Продубљују се знања о механизму и кинетици ланчаних и ступњевитих полимеризација, као и начину регулације моларних маса и расподела моларних маса. Сагледавају се својства и примена полимерних материјала у зависности од структуре њихових молекула.
    Исходи учења (стечена знања)После успешног савладавања предмета студенти су: (i) стекли способност да осмисле и конципцирају синтезу полимера ланчаним и ступњевитим полимеризацијама, (ii) овладали експерименталним техникама синтезе полимера, (iii) стекли одговарајући ниво знања за јасно формулисање задатака и представљање резултата рада.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеПредмет се бави разматрањем принципа синтезе полимерних молекула, односно механизмом и кинетиком ланчаних и ступњевитих полимеризација, као и начином регулације моларних маса и расподеле моларних маса полимера. Реакције на синтетским и природним полимерима. Такође, изучавају се и нестандардни начини иницирања и извођења реакција полимеризације. Контролисана радикална полимеризација: радикална полимеризација трансфером атома (ATPR), полимеризација са стабилним слободним радикалима (SFRP) или нитрокси-потпомогнута полимеризација (NMP) и реверзибилно адициoно-фрагментациона трансфер полимеризација (RAFT). Метатезна полимеризација. Полимеризација мономера у чврстом стању. Полимеризација мономера на носачу.
    Садржај практичне наставеУ оквиру студијског истраживачког рада предвиђенo је да студент изврши литературни преглед, прикаже синтезу и карактеризације одабраног полимерног материјала на основу прегледа литературе.
    Литература
    1. 1. G. Odian, Principles of Polymerization, Forth ed. Wiley, New York, 2001.
    2. K. Matyjaszewski, Controlled/Living Radical Polymerization: Progress in ATPR, NMP and RAFT, ACS symposium series, Washington, DC, 2000.
    3. 3. S. M. Jovanović, J. Đonlagić, "Hemija makromolekula", TMF, Beograd, 2004
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    21
    Методе извођења наставепредавања, консултације, израда семинарског рада
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања20Писмени испит50
    Практична наставаУсмени испит
    Пројекти
    Колоквијуми
    Семинари30