Навигација

22ИЖС426 - Регистар загађивача

Спецификација предмета
НазивРегистар загађивача
Акроним22ИЖС426
Студијски програмИнжењерство заштите животне средине
Модул
Наставник (предавач)
    Наставник/сарадник (вежбе)
      Наставник/сарадник (ДОН)
        Број ЕСПБ4.0Статус предметаизборни предмет
        Условљност другим предметомПоложени сви испити прве и друге годинеОблик условљености
        Циљеви изучавања предметаСтицање знања везаних за емисију одабраних загађујућих материја из одређених извора у све делове животне средине, а које су саставни део базе података. Подаци за ове материје се прикупљају мониторингом или прорачуном, и праћењем количине генерисаног отпада. За сваки део животне средине ради се анализа стања, оцењивање и предлози за планирање заштите. Коришћењем добијених вредности поставља се модел распростирања појединих загађујућих супстанци и предузимају се мере за унапређење квалитета животне средине.
        Исходи учења (стечена знања)Сагледавање значаја израде регистра загађивача животне средине за дугогодишње праћење емисије и извештавање јавности, у циљу обезбеђивања здраве животне средине. Познавање и примена законске регулативе у овој области. Упућивање студената да у пракси примене стечена знања.
        Садржај предмета
        Садржај теоријске наставеВрсте и количине емитованих загађујућих материја у ваздух, воде и земљиште, и количина генерисаног отпада у зависности од извора. Информатички систем као основа базе података. Законска регулатива. Контрола и ограничење емисије загађујућих материја у животну средину.
        Садржај практичне наставеОдређивање емисије из извора прорачуном, анализа базе података. Израда модела. Поређење емисије из појединачних тачкастих извора, као што су на пример индустријска постројења, и из дифузних (линијских и површинских извора).
        Литература
        1. РЕПУБЛИКА СРБИЈА, Министарство заштите животне средине, Агенција за заштиту животне средине, ЖИВОТНА СРЕДИНА У СРБИЈИ 2004 – 2019, Београд, .
        2. Impact, monitoring and management of environmental pollution. Ahmed El Nemr, editor. Nova Science Publishers, 2010.
        3. R. K Khitoliya, Environmental Pollution Management and Control for Sustainable Development, S. Chand Publishing, 2012.
        4. J.R. Mihelcic, J.B. Zimmerman, Environmental Engineering: Fundamentals, Sustainability, Design , John Wiley & Sons, 2 edition, 2014.
        Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
        ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
        2
        Методе извођења наставеПредавања, семинарски рад и менторски рад.
        Оцена знања (максимални број поена 100)
        Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
        Активности у току предавањаПисмени испит50
        Практична наставаУсмени испит
        Пројекти
        Колоквијуми20
        Семинари30