Навигација

Дигитално процесно инжењерство

Нови студијски програм дипломских академских мастер студија Дигитално процесно инжењерство (ДПИ) је настао услед  потреба савременог друштва, економије и процесне индустрије, које у све већој мери користе информационе технологије и предности које нуди дигитализација. Дигитално процесно инжењерство је конципирано тако да га могу похађати инжењери технологије са различитих студијских програма, као и других инжењерских дисциплина.

Шта је дигитално процесно инжењерство?

Током претходних деценија, све већи број хемијских, биохемијских, металуршких и других процесних инжењера у свом раду је интензивније употребљавао нумеричке и оптимизационе методе, програмске језике и софтверске апликације у циљу решавања проблема процесне индустрије, и то на више нивоа - од уређаја, преко процеса, постројења, до рада целокупног предузећа. Ове активности, како у области истраживања, тако и у инжењерској пракси, су временом заокружене у посебну подобласт хемијског и процесног инжењерства - процесно системско инжењерство (енг. Process System Engineering). Данас се ова област све чешће изучава као посебан програм на мастер нивоу на универзитетима у свету, а с обзиром на специфичности интегралног и интердисциплинарног приступа, те потреба друштва и привреде (Индустрија 4.0 и др.). Последњих година се област брзо развија у правцу употребе вештачке интелигенције (енг. Artificial Intelligence) и манипулације велике количине података (енг. Big Data) за потребе процесних индустрија. Због укључења нових праваца развоја, овај студијски програм носи нови назив - Дигитално процесно инжењерство, који је Факултет пионирски осмислио.

Употребом знања која се стичу на основним академским студијама Технолошко-металуршког факултета или других инжењерских школа, уз стицање нових знања и вештина из информационих технологија, на програму ДПИ, будући инжењери ће бити у прилици да допринесу решавању великих изазова за друштво и животну средину (климатске промене, исцрпљивање природних ресурса, прекомерно загађење средине, притисак на биодиверзитет, велика  потрошња производа и др.) и учествују у транзицији ка одрживом развоју и циркуларној економији, што су основни  циљеви Технолошко-металуршког факултета.

Где се запошљавају мастер инжењери технологије – инжењери за дигиталне процесне системе?

Хемијска, петрохемијска, фармацеутска, маталуршка, прехрамбена, заштита животне средине су индустрије у којима се најчешће запошљавају инжењери школовани на Технолошко-металуршком факултету, укључујући и са програма ДПИ. Програм пружа могућности студентима да након студија предводе процесе дигитализације у пословном и индустријском окружењу и ефикасније сарађују са софтверским инжењерима и у мултидисциплинарним тимовима. Осим тога студијски програм пружа теоријску и практичну основу свршеним студентима да се даље усавршавају и усмеравају, како у другим универзитетским ИТ школама, затим већим ИКТ компанијама, тако и у мањим иновативним предузећима (енг. tech startups). У таквим окружењима, инжењери са завршеним ДПИ, ће моћи да конципирају дигиталне системе и софтвере, а нарочито њихову пословну логику (и архитектуру), те им дају контекст као и садржај базама података из домена технологије, а при том разумевајући основе информационих технологија, алгоритама и нумеричких метода.

Дигитално процесно инжењерство на ТМФ

Мастер академске студије су конципиране тако да представљају наставак образовања након основних академских студија, првенствено за студенте са студијског програма Хемијско инжењерство, али и са других технолошких и инжењерских програма. Циљ мастер студијског програма ДПИ је образовање инжењера технологије који ће обављати послове дигиталног пројектовања и управљања процесним постројењима, оптимизације и симулације процеса, енергетске и материјалне интеграције процеса, интензификације процеса, употребе интелигентних система  и друго. Такође ће моћи да се оријентишу ка руководећим пословима, како у развоју процеса и производа тако и у пословању предузећа: оптимизацији набавке и тока материјала, управљања ресурсима, па и маркетингу, користећи дигиталне технологије и софтвере.

Програм доминантно обухвата практичну наставу и самосталан рад студената на рачунарима, уз употребу савремених програмских језика (Python и др.), библиотека нумеричких метода, као и специјализованих софтверских пакета. Стручна пракса се одржава како у дигиталним и развојним одељењима компанија процених индустрија, тако и у ИКТ компанијама и иновативним фирмама.

Наставни план студијског програма

  Шифра Назив предмета Семестар Статус Часови активне наставе Остало ЕСПБ
П В ДОН
1 22ММ2 Математичко програмирање 1 о 3 0 0 0 5
2 22МОП Оптимизација процеса 1 о 1 0 3 0 5
3   Изборни блок 1 (бира се 8 кредита) 1 и         8
4   Изборни блок 2 (бира се 8 кредита) 1 и         8
5 22МСП1 Стручна пракса 1 о 0 0 0 6 3
6 22ДПМЗРСИР Завршни мастер рад – студијско истраживачки рад 2 о         21
7 22ДПМЗРИО Завршни мастер рад – израда и одбрана 2 о         10
Изборни блок 1 (бира се 8 кредита) (Повратак у горњи део табеле)
1 22МВМС *Вишедимензионални модели и симулације 1 и 1 0 3 0 4
2 22МДМСПИ *Дигитална мерења и сигнали у процесном инжењерству 1 и 2 0 2 0 4
  22МДППП *Дигитално пројектовање процесних постројења 1 и 1 0 3 0 4
3 22МИР *Индустријски реактори 1 и 2 2 0 0 4
Изборни блок 2 (бира се 8 кредита) (Повратак у горњи део табеле)
1 22МОИС *Основе интелигентних система 1 и 2 0 2 0 4
2 22МИМТП *Интеграција материјалних токова процеса у функцији циркуларне економије 1 и 1 2 1 0 4
3 22МЕИП *Енергетска интеграција процеса 1 и 2 0 1 0 4
4 22МПУП *Планирање и управљање производњом у хемијско-процесној индустрији 1 и 2 0 2 0 4
5 22МИП *Интезификација процеса 1 и 2 0 1 0 4