Катедре
Катедра за органску хемијску технологију
Катедра за Органску хемијску технологију Технолошко-металуршког факултета основана је 1946. године. Чланови Катедре изводе наставу на студијским програмима Хемијско инжењерство, Инжењерство материјала, Инжењерство заштите животне средине и Биохемијско инжењерство и биотехнологија. У оквиру основних, мастер и докторских студија изводи се настава из следећих области:
- Органска хемијска технологија
- Реакторско инжењерство и хетерогена катализа
- Петрохемијско инжењерство, прерада нафте и гаса, биогорива и алтернативна горива
- Полимерна хемија и инжењерство
- Сепарациони процеси под високим притисцима
- Процесирање материјала наткритичним флуидима
- Хетерогена катализа
- Прерада нафте и гаса
- Пројектовање процеса
- Инжењерско управљање
Наши студенти могу да раде у различитим гранама индустрије: петрохемијска, нафтна, фармацеутска, прехрамбена, индустрија боја и лакова, индустрија амбалаже итд. Оспобљени су да раде као инжењери у развојним и истраживачким центрима, у пројектовању, надзору, менаџменту, на пословима везаним за заштиту животне средине итд. Такође, могу да наставе студирање на мастер и/или докторским студијама на нашем Факултету, као и на свим иностраним универзитетима.
У оквиру завршних, мастер и докторских радова студенти су укључени у научно-истраживачки рад на Катедри који покрива различите области.
Истраживања у области полимерног инжењерства оријентисана су ка синтези, карактеризацији и преради природних и синтетских полимера и полимерних материјала који по потреби могу бити биодеградабилни, ојачани нанопунилима, антимикробни, биоактивни, биокомпатибилни и хемокомпатибилни. Велика пажња посвећена је деградацији и рециклажи полимера и полимерних материјала, као и одрживом развоју.
Истраживања у области примене наткритичних флуида односе се на екстракције из биљног материјала, оптимизацију и математичко моделовање процеса у пакованим слојевима под високим притисцима, импрегнације чврстих материјала коришћењем наткритичних флуида и производњу материјала са додатом вредношћу за примену у прехрамбеној и фармацеутској индустрији.
У области технологије прераде нафте и петрохемије активности су усмерене на каталитичке процесе хидрогеновања, производњу алтернативних горива (биодизел прве и друге генерације, друге алтернативе), процесе прераде уљних фракција нафте, катализу и процесе заштите животне средине од нафтних загађивача.
У области реакторског инжењерства највише пажње је посвећено вишефазним каталитичким реакторима, реакцијама на високим притисцима и температурама, моделовању и симулацији различитих типова реактора и реакционих процеса и синтези нових типова катализатора.
Научно-истраживачки рад у области технолошког пројектовања прати националне потребе нафтно – петрохемијског комплекса и електропривредних термоенергетских система, уз усмерење је ка пројектовању у функцији заштите животне средине, посебно значајно чистијој производњи. Реализован је врло велики број примењених и развојних пројеката и техничких решења за потребе привреде Србије.
У научно-истраживачком раду Катедре су укључена 23 млада сарадника-истраживача који су ангажовани на више националних и међународних пројеката који се реализују у оквиру Катедре.
Сарадња са привредом: НИС ГАЗПРОМ НЕФТ; ЕПС; ХИП Петрохемија; Хенкел; Тигар; Delphi Diesel Systems Ltd.; Veolia GRS; Yunirisk; Про Водинг; Еколог; INS – New Chemical Syntheses Institute, Пољска.
Међународна и национална научна сарадња: Technical University of Hamburg, Germany; Eurotechnica GmbH, Germany; Latvia State Institute of Fruit-Growing, Kaunas University of Technology, Lithuania; University in Leuven, Belgium; Agricultural University of Athens, Greece; University of Maribor, Slovenia; National Institute of Chemistry, Ljubljana, Slovenia.
Институт „Др Јосиф Панчић“; Институт за нуклеарне науке „Винча“; Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“; Институт за технологију нуклеарних и других минералних сировина; Институт за мултидисциплинарна истраживања; Економски Институт; Институт за рударство и металургију Бор; Институт Никола Тесла; Факултет Ветеринарске медицине; Фармацеутски факултет; Технолошки факултет Нови Сад; Медицински факултет Унвиверзитета у Нишу; Природно-математички факултет Универзитета у Нишу; Технолошки факултет Универзитета у Нишу.
Истраживања на Катедри се изводе у оквиру пројеката финансираних од стране националних и иностраних институција.
Пројекти
Међународни пројекти:
EU Project: COST акција CA18125 “Advanced Engineering and Research of aeroGels for Environment and Life Sciences”, Еурека пројект E!12689 “Phytopreparations - natural materials with supercritical extracts for controlled release of active components”, OIC Poland-FTM; E!6240 PLANTCOSMEHEL; Bilateral DAAD project Germany-Serbia; E!3490 HEALTHFOOD, UNIDO CP, UNEP Petrohemija EDC, FP7 NANOTECH FTM, TEMPUS MEM, EU CEN, Bilateral project Italy-Serbia; SCOPES Serbia-Slovenia-Switzerland, IZ73ZO_152327/1; IAEA RER/8/014, IAEA F23028.
Национални пројекти:
III45017; ОИ 172062; ОИ 172026; 1/135; ТР 34009; ОИ 19047; ОИ 142023; МНТР 145072; ТР 19037; МНТР 19027; ТР 21006; ТР 6716; III45019.
Капитална опрема
- Лабораторијска јединица за наткритичну екстракцију - Supercritical Extraction Screening System (Autoclave Engineers Inc., SAD)
- Лабораторијска јединица за наткритичну екстракцију и адсорпцију - High Pressure Unit HPEA 500 (Eurotechnica, GmbH)
- Ћелија за рад под високим притисцима - High-Pressure View Chamber (Type PD-E350, Eurotechnica, GmbH)
- Реактор за рад под високим притисцима - High Pressure Autoclave (Model No. 1220, Ernest Haage Aparatebau GmbH & Co)
- Модуларни реакциони систем за каталитичке процесе на високим притисцима и температурама са цевним и Carberry реактором (Autoclave Engineers Inc. USA)
- Гасни хроматографи
- УНИСИМ и МАТЛАБ софтверски пакети
- Гел пропусна хроматографија – Gel Permeation Chromatography (Waters)
Видео везан за активности на катедри можете погледати на линку:
https://www.youtube.com/watch?v=DCa33wiY4vs
Особље катедре
Редовни професор
Доцент
Виши научни сарадник
Остали
- др Татјана Ђаков - Сарадник на пројекту