Navigacija

22MMAH - Mikrobiologija i mikrobiološka analitika hrane

Specifikacija predmeta
Naziv Mikrobiologija i mikrobiološka analitika hrane
Akronim 22MMAH
Studijski program Biohemijsko inženjerstvo i biotehnologija
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 4.0 Status predmeta obavezan predmet
      Uslovljnost drugim predmetom Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa mikroorganizmima prisutnim u hrani; sa vrstama koje učestvuju u proizvodnji prehrambenih proizvoda, dovode do kvarenja ili su uzročnici trovanja hranom. Sticanje znanja o specifičnim tehnikama mikrobiološke analize kao i standarda i tehnika za obezbeđenje kvaliteta u mikrobiološkoj analitici.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Upoznavanje sa mikroorganizmama koji se koriste u proizvodnji prehrambenih proizvoda; sa metodama kojima se suzbija rast i razmnožavanje mikroorganizama koji su uzročnici kvarenja ili trovanja hranom; upoznavanje sa karakteristikama mikroorganizama koji dovode do kvarenja ili trovanja hranom Paktična znanja o specifičnim mikrobiološkim tehnikama za ispitivanje hrane, vode, vazduha, za ispitivanje efikasnosti dezinficijenasa, praćenje procesnih parametara uz upoznavanje sa odgovarajućim nacionalnim i evropskim zakonskim normama i postupcima za obezbeđivanje kvaliteta.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Uloga mikroorganizama u proizvodnji, kvarenju ili trovanju hranom (bakterije, kvasci, plesni, pečurke, protozoe, alge, virusi); faktori koji utiču na rast i razmnožavanje mikroorganizama u hrani; kontrola rasta mikroorganizama u hrani fizičkim i hemijskim metodama; vrste mikroorganizama koje su uzročnici kvarenja i trovanja hranom (Clostridium botulinum, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, Salmonella spp.. (Salmonella enteritidis), Escherichia coli ( E. coli O157:H7), Shigella spp., Listeria monocytogenes, Vibrio cholerae, plesni producenti mikotoksina (Aspergillus, Penicillium, Fusarium).
      Sadržaj praktične nastave Standardi i propisi za projektovanje mikrobiološke laboratorije. Oprema u mikrobiološkoj laboratoriji. Pravila rada u mikrobiološkoj laboratoriji. Metode za određivanje mikrobiološke ispravnosti analizi hrane i vode – konvencionalne i savremene, brze tehnike Određivanje mikroorganizama i njihovih proizvoda u namirnicama i u vodi za piće. Ispitivanje dezinficijenasa i njihove efikasnosti. Ispitivanje efikasnosti sanitacije prostora, čvrstih površina i procesnih uređaja koji dolaze u kontakt sa prehrambenim proizvodom. Određivanje antimikrobne aktivnosti i toksičnosti prirodnih ekstrakata biljaka.
      Literatura
      1. Bell C., Neaves P, Williams A., (2005): Food microbiology and laboratory practice, Blackwell Publishing
      2. Adams R.M., Moss O.M., (2008): Food microbiology, third edition, The Royal Society of Chemistry
      3. Hutkins W. R., (2006): Microbiology and technology of fermented foods, first edition, Blackwell Publishing
      4. Suzana Dimitrijević-Branković, „Mikrobiološka analitika - praktikum“, Tehnološko-metalurški fakultet, Beograd, 2011, br. strana 204. ISBN 978-86-7401-277-2
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      2 2
      Metode izvođenja nastave Predavanja- Korišćenje PowerPoint prezentacija, izrada seminarskog rada, konsultacije
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 35
      Projekti
      Kolokvijumi 50
      Seminari 15