Navigacija

22FI46 - Projektovanje uređaja i aparata u farmaceutskoj industriji

Specifikacija predmeta
Naziv Projektovanje uređaja i aparata u farmaceutskoj industriji
Akronim 22FI46
Studijski program Hemijsko inženjerstvo
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 5.0 Status predmeta izborni predmet
    Uslovljnost drugim predmetom Osnovi farmaceutskog inženjerstva Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje studenata sa različitim uređajima i aparatima koji se koriste u proizvodnim linijama farmaceutske industrije (FI), osnovama njihovog dimenzionisanja i odabira u odnosu na dati tehnološki postupak. Stečeno znanje, pre svega iz predmeta Osnovi farmaceutskog inž. i Tehnološki postupci u farmaceutskom inž., ovde se dovodi u kontekst sa opremom koja se koristi u FI.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Kroz planirani nastavni program, računske primere i izradu seminarskog rada, studenti stiču znanje o postupcima dimenzionisanja i projektovanja uređaja i aparata koji rade u uslovima povišene ili snižene temperature, nadpritiska ili vakuuma u farmaceutskim postrojenjima.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Uvodna razmatranja - osnovni principi projektovanja uređaja i aparata: uticaj tehničkotehnoloških zahteva i zahteva koji važe u farmaceutskoj industriji (GMP, FDA, nacionalni standardi i regultative). Specifikacija zahteva korisnika (URS). Tipska i namenska oprema u FI - primeri. Pregled konstrukcionih materijala koji se primenjuju za izradu uređaja i aparata u FI. Oprema pod pritiskom – postupak određivanja kategorije prema Evropskoj PED direktivi i Pravilniku RS. SRPS EN standardi za dimezionisanje i proračun opreme pod pritiskom. Duplikatori - određivanje zapremine i geometrijskih mera – primeri primene. Aparati sa unutrašnjom cevnom spiralom. Aparati koji rade pod vakuumom – osnove dimenzionisanja. Aparati sa mehaničkim mešanjem. Tipovi mešalica, osnovne geometrijske mere, pogonski sistemi. Postupci izbora mešalica i primena na tehnološke postupke u FI. Obezbeđenje zaptivanja. Rad uređaja/aparata u sterilnim uslovima proizvodnje. Proizvodne linije za tečne oblike. CIP i SIP sistemi. Sistemi za proizvodnju i distribuciju procesnih fluida: primena raverzne osmoze za proizvodnju čiste vode (PW), destilatori za dobijanje vode za injekcije (WFI), oprema za proizvodnju i distribuciju čiste pare (CS), čisti vazduh (CA) - dobijanje i primena u procesu i zz prostor. Medicinski gasovi - osnove dobijanja i skladištenje. Uređaji i...
    Sadržaj praktične nastave Laboratorijske vežbe: upoznavanje sa osnovnim principima rada pojedinih uređaja/aparata u FI. Mikrobiološka i fizičko-hemijska laboratorijska oprema. Računske vežbe obuhvataju primere projektovanja i dimenzionisanja aparata i uređaja u FI: 1. dimenzionisanje duplikatorske posude – primer posude za pripremu infuzionog rastvora; 2. projektovanje sistema za mehaničko mešanje – primer aparata koji radi na povišenom pritisku i aparata koji radi pod vakuumom; 3. primeri izvedenih rešenja uređaja i aparata za date tehnološke postupke prema specifikaciji zahteva korisnika (URS). Primena programskog...
    Literatura
    1. Predavanja predmetnih nastavnika i materijal sa računskih vežbi
    2. B. Bugarski, Projektovanje procesa i uređaja u biotehnologiji i biohemijskom inženjerstvu, Akademska misao, Beograd, 2005.
    3. M. Rakin, S. Putić, N. Tomović, B. Gnjatović, Oprema u farmaceutskom inženjerstvu, priručnik, Tehnološko-metalurški fakultet, Univerzitet u Beogradu, 2010.
    4. M. Bogner, M. Isailović, M. Balać, Propisi o opremi pod pritikom, ETA, Beograd, 2013.
    5. J.L. Couper, W. Roy Penney, J.R. Fair, S. Walas, Chemical Process Equipment Selection and Design, Elsevier - Gulf Professional Publishing, 2005.
    6. GMP, FDA, SRPS EN 13445.
    7. C. Matthews, Engineers' guide to pressure equipment, Professional Engineering Publishing, London, 2001.
    8. S. C. Gad, Pharmaceutical manufacturing handbook, production and processes, Wiley, 2008.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    3 2
    Metode izvođenja nastave Predavanja u učionici - korišćenje video projektora i table. Rad računskih primera korišćenjem MS Office i AutoCAD licenciranih programskih paketa u manjim grupama. Laboratorijske vežbe. Uvođenje studenata u literaturu za seminarske radove. Konsultacije. Poseta proizvodnom pogonu farmaceutske industrije.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava 15 Usmeni ispit 40
    Projekti
    Kolokvijumi
    Seminari 35