Навигација

22ФИ46 - Пројектовање уређаја и апарата у фармацеутској индустрији

Спецификација предмета
НазивПројектовање уређаја и апарата у фармацеутској индустрији
Акроним22ФИ46
Студијски програмХемијско инжењерство
Модул
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ5.0Статус предметаизборни предмет
    Условљност другим предметомОснови фармацеутског инжењерстваОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаУпознавање студената са различитим уређајима и апаратима који се користе у производним линијама фармацеутске индустрије (ФИ), основама њиховог димензионисања и одабира у односу на дати технолошки поступак. Стечено знање, пре свега из предмета Основи фармацеутског инж. и Технолошки поступци у фармацеутском инж., овде се доводи у контекст са опремом која се користи у ФИ.
    Исходи учења (стечена знања)Кроз планирани наставни програм, рачунске примере и израду семинарског рада, студенти стичу знање о поступцима димензионисања и пројектовања уређаја и апарата који раде у условима повишене или снижене температуре, надпритиска или вакуума у фармацеутским постројењима.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеУводна разматрања - основни принципи пројектовања уређаја и апарата: утицај техничкотехнолошких захтева и захтева који важе у фармацеутској индустрији (GMP, FDA, национални стандарди и регултативе). Спецификација захтева корисника (УРС). Типска и наменска опрема у ФИ - примери. Преглед конструкционих материјала који се примењују за израду уређаја и апарата у ФИ. Опрема под притиском – поступак одређивања категорије према Европској ПЕД директиви и Правилнику РС. СРПС EН стандарди за димезионисање и прорачун опреме под притиском. Дупликатори - одређивање запремине и геометријских мера – примери примене. Апарати са унутрашњом цевном спиралом. Апарати који раде под вакуумом – основе димензионисања. Апарати са механичким мешањем. Типови мешалица, основне геометријске мере, погонски системи. Поступци избора мешалица и примена на технолошке поступке у ФИ. Обезбеђење заптивања. Рад уређаја/апарата у стерилним условима производње. Производне линије за течне облике. ЦИП и СИП системи. Системи за производњу и дистрибуцију процесних флуида: примена раверзне осмозе за производњу чисте воде (PW), дестилатори за добијање воде за ињекције (WFI), опрема за производњу и дистрибуцију чисте паре (CS), чисти ваздух (CA) - добијање и примена у процесу и зз простор. Медицински гасови - основе добијања и складиштење. Уређаји и...
    Садржај практичне наставеЛабораторијске вежбе: упознавање са основним принципима рада појединих уређаја/апарата у ФИ. Микробиолошка и физичко-хемијска лабораторијска опрема. Рачунске вежбе обухватају примере пројектовања и димензионисања апарата и уређаја у ФИ: 1. димензионисање дупликаторске посуде – пример посуде за припрему инфузионог раствора; 2. пројектовање система за механичко мешање – пример апарата који ради на повишеном притиску и апарата који ради под вакуумом; 3. примери изведених решења уређаја и апарата за дате технолошке поступке према спецификацији захтева корисника (УРС). Примена програмског...
    Литература
    1. Предавања предметних наставника и материјал са рачунских вежби
    2. Б. Бугарски, Пројектовање процеса и уређаја у биотехнологији и биохемијском инжењерству, Академска мисао, Београд, 2005.
    3. М. Ракин, С. Путић, Н. Томовић, Б. Гњатовић, Опрема у фармацеутском инжењерству, приручник, Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду, 2010.
    4. М. Богнер, М. Исаиловић, М. Балаћ, Прописи о опреми под притиком, ЕТА, Београд, 2013.
    5. J.L. Couper, W. Roy Penney, J.R. Fair, S. Walas, Chemical Process Equipment Selection and Design, Elsevier - Gulf Professional Publishing, 2005.
    6. GMP, FDA, SRPS EN 13445.
    7. C. Matthews, Engineers' guide to pressure equipment, Professional Engineering Publishing, London, 2001.
    8. S. C. Gad, Pharmaceutical manufacturing handbook, production and processes, Wiley, 2008.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    32
    Методе извођења наставеПредавања у учионици - коришћење видео пројектора и табле. Рад рачунских примера коришћењем MS Office и AutoCAD лиценцираних програмских пакета у мањим групама. Лабораторијске вежбе. Увођење студената у литературу за семинарске радове. Консултације. Посета производном погону фармацеутске индустрије.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична настава15Усмени испит40
    Пројекти
    Колоквијуми
    Семинари35