Navigacija

22BBI313 - Oprema u biotehnologiji

Specifikacija predmeta
Naziv Oprema u biotehnologiji
Akronim 22BBI313
Studijski program Biohemijsko inženjerstvo i biotehnologija
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 3.0 Status predmeta izborni predmet
    Uslovljnost drugim predmetom Elementi opreme u procesnoj industriji Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je upoznavanje studenata sa osnovnim konstruktivnim rešenjima, principom rada, metodama izbora i eksploatacijom opreme u biotehnologiji.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Kroz planirani nastavni program, računske primere i izradu samostalnog seminarskog rada, studenti će steći adekvatno znanje o opremi u biotehnologiji i njenoj pogonskoj eksploataciji. Stečeno znanje će moći da primene u inženjerskoj praksi.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Podela opreme u biotehnologiji. Osnovni principi izbora opreme. Važeća tehnička regulativa. Oprema pod pritiskom. Izbor konstrukcionog materijala za izradu opreme u biotehnologiji. Vrste materijala otpornih na koroziju; primeri primene nerđajućih čelika, legura obojenih metala, nemetala, kompozita i njihovih spojeva. Opasnost od zagađenja proizvoda konstrukcionim materijalom. Klasifikacija i osnovna konstruktivna rešenja bioreaktora. Izbor odgovarajuće konstrukcije u zavisnosti od projektovanog procesa. Aparati sa mehaničkim mešanjem. Tipovi mešalica, osnovne geometrijske mere i pogonski sistemi. Oprema za homogenizaciju. Oprema za termičku, mehaničku i hemijsku sterilizaciju. Izvedena rešenja sterilizacije radnih i pomoćnih medijuma i radnog prostora. Pregled opreme za usitnjavanje. Konstrukciona rešenja i princip rada opreme za separaciju. Oprema za homogenizaciju. Pregled konstrukconih rešenja opreme za sušenje u biotehnologiji. Cevovodi i oprema cevovoda u biotehnološkim postrojenjima. Oprema za biotehnološke procese u energetici. Konstrukciona rešenja i princip rada digestora i pomoćne opreme za skladištenje i distribuciju. Konstrukcije, principi rada i načini izbora mernih, regulacionih i sigurnosnih elemenata. Povezivanje zasebnih celina i montaža tehnoloških linija u biotehnološkoj proizvodnji. Primeri izvedenih postrojenja. Eksploatacija i održavanje opreme. Projektovani vek i sigurnost. Faktori koji utiču na pojavu oštećenja opreme. Problem korozije pod naponom.
    Sadržaj praktične nastave Analiza izvedenih rešenja opreme u biotehnologiji. Dimenzionisanje i osnove proračuna duplikatorske bioreaktorske posude pod pritiskom. Proračun prihvatnog rezervoara u biotehnološkom pogonu. Dimenzionisanje vakuum homogenizatora sa mehaničkim mešanjem. Primeri izbora sterilizatora za postupke termičke sterilizacije. Dimenzionisanje i proračun cevovoda.
    Literatura
    1. Pisani izvodi sa predavanja (handouts) i materijal sa vežbi
    2. Lj. Milović,M. Rakin, S. Putić, M. Zrilić, Zbirka tabela za proračun i konstruisanje opreme u procesnoj industriji, Tehnološko-metalurški fakultet, Univerzitet u Beogradu, 2017.
    3. Technology Transfer in Biotechnology From Lab to Industry Production - with contributions by numerous experts, Series: Advances in bioshemical Engineering / Biotechnology, vol.92, Kragl Udo (Ed.), 2005.
    4. G. Saravakos and A. Kostaropoulos, Handbook of Food Processing Equipment, Kluwer Academic Publishers, 2002.
    5. S. Sedmak, M. Nikolić, V. Vojnović, Priručnik za konstruisanje procesne opreme, Tehnološkometalurški fakultet, Univerzitet u Beogradu, 1994.
    6. M. Kuburović, M. Stanojević, Biotehnologija, SMEITS, Beograd, 1997.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 1
    Metode izvođenja nastave Predavanja u amfiteatru ili učionici (korišćenje video projektora i računara, i table). Računski primeri navedeni u praktičnoj nastavi primenom PC računara i licenciranih MS Office i CAD programa. Rad studenata u manjim grupama na rešavanju praktičnih primera.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 50
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit
    Projekti
    Kolokvijumi 20
    Seminari