Навигација

22ФИ3 - Основи фармацеутског инжењерства

Спецификација предмета
НазивОснови фармацеутског инжењерства
Акроним22ФИ3
Студијски програмХемијско инжењерство
Модул
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ5.0Статус предметаизборни предмет
    Условљност другим предметомОблик условљености
    Циљеви изучавања предмета1. Упознавање са конвенционалним и савременим формама фармацеутских препарата. 2. Упознавање са принципима дистрибуције и разградње лекова у организму на макро нивоу. 3. Упознавање са радом у стерилним услевима и основним принципима процеса производње и паковања фармацеутских производа уз примену фармацеутске регулативе, валидације, контроле квалитета као и одржавања добре произвођачке праксе (GMP). 4. Упознавање са основним специфичностима фармацеутских процеса у односу на друге врсте процеса. 5. Успостављање солидне основе за даљи развој и усавршавање кроз унапређење тимског рада и интердисциплинарног приступа решавању инжењерских проблема у пракси.
    Исходи учења (стечена знања)1. Студенти су оспособљени за рад у стерилним условима и пројектовање стерилних уређаја. 2. Студенти су упознати са посебностима фармацеутских процеса у односу на друге процесе 3. Студенти су оспособљени за добијање микро честица (алгинатни матрикс добијен методама атомизације) и везикула типа липозома и емулзија дефинисаног фосфолипидног састава. 4. Студенти добијају потребна знања за рад у индустријским условима кроз посете Фармацеутским Компанијама (Галеника, Хемофарм и Фиторафмација).
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеПредметом је обухваћена подела и проучавање конвенционалних и савремених форми фармацеутских препарата. Посебна пажња се посвећује проучавању принципа и поступака моделовања преноса масе (активне супстанце) до жељеног места дејства у организму. У оквиру предмета изучавају се и специфичности везане за производњу фармацеутских производа (рад у стерилним условима, са стерилним процесима, испињавање услова које прописује фармацеутска регулатива, одржавање добре произвођачке праксе, контрола и валидација квалитета производа.
    Садржај практичне наставеПредметом су предвиђене вежбе које обухватају најважније методе и поступке добијања савремених фармацеутских препарата (инкапсулационе технике). Посебна пажња се посвећује лабораторијском раду у стерилним условима (рад у ламинару, руковање аутоклавом) и поступцима за добијање и карактеризацију фармацеутских препарата (микоскопија). Поступци за добијање воде за инјекције (WFI)
    Литература
    1. "Биопроцесно инжењерство, М. Миливојевић, В. Ђорђевић, Б. Бугарски, В. Недовић, Академска Мисао 2013. "
    2. I. Jalšenjak, V. Jalšenjak, J. Filipović-Grčić, Farmaceutika, Školska knjiga d.d., Zagreb, (1998).
    3. G. A. Lewis, D. Mathieu and R. P. Than Luu, Pharmaceutical Experimental Design , Marcel Dekker, 1999
    4. Gilbert S. Nanker, C. T. Rhodes, Modern Pharmaceuticals , Marcel Dekker, 2002.
    5. Mатеријал са предавања.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    32
    Методе извођења наставеТеријска настава, практична настава, семинарски рад.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична настава20Усмени испит50
    Пројекти
    Колоквијуми
    Семинари30