Navigacija

22ITI31 - Tekstilna vlakna

Specifikacija predmeta
Naziv Tekstilna vlakna
Akronim 22ITI31
Studijski program Inženjerstvo materijala
Modul
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 7.0 Status predmeta obavezan predmet
      Uslovljnost drugim predmetom Završene predispitne obaveze iz predmeta „Tekstilni materijali“ Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je upoznavanje sa teorijskim osnovama vezanim za strukturu, svojstva i primenu tekstilnih vlakana, kao i sticanje praktičnog znanja kroz laboratorijske vežbe i osposobljavanje za njegovu funkcionalnu upotrebu u različitim oblastima rada.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti su osposobljeni da znanja iz vlakana mogu koristiti kao teorijsku i praktičnu podlogu u ostalim strukama tekstilnog inženjerstva. Studenti dobijaju osnovna znanja za rad u industriji hemijskih vlakana, tekstilnoj industriji, u oblasti prometa tekstilnim sirovinama i dr.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Predmet daje znanja iz hemije i tehnologije tekstilnih vlakana, prirodnih i hemijskih, sa akcentom na osnovne vrste vlakana, njihovu strukturu, svojstva i primenu. Predmetom su obuhvaćeni: klasifikacija tekstilnih vlakana i njihov tržišni potencijal, pojedinačne grupe vlakana (celulozna vlakna - prirodna i hemijska, keratinska vlakna, svila, hemijska proteinska vlakna, sintetizovana vlakna, vlakna iz smeše polimera, vlakna specijalnih svojstava) i njihova molekulska i nadmolekulska struktura i svojstva, ponašanje prema hemijskim i fizičkim agensima i sposobnost njihove prerade u tekstilne materijale i proizvode.
      Sadržaj praktične nastave U okviru praktične nastave studenti proučavaju strukturu i svojstva, kao i dejstvo agenasa na pojedine grupe vlakana (celulozna vlakna - prirodna i hemijska, keratinska vlakna, svila, hemijska proteinska vlakna, sintetizovana vlakna).
      Literatura
      1. P.Škundrić, M.Kostić, A.Medović, T.Mihailović, K.Asanović, Lj.Sretković, Tekstilni materijali, TMF, Beograd, 2008.
      2. R.S.Jovanović, Edicija"Nauka o vlaknima i tehnologija vlakana", I Osnovi nauke o vlaknima, Građevinska knjiga, Beograd, 1988.
      3. R.S.Jovanović, Edicija “Nauka o vlaknima i tehnologija vlakana”, II Prirodna i hemijska celulozna vlakna, Građevinska knjiga, Beograd, 1989
      4. R.S.Jovanović, Edicija “Nauka o vlaknima i tehnologija vlakana”, III Prirodna i hemijska proteinska vlakna, Građevinska knjiga, Beograd, 1989
      5. R.S.Jovanović, Edicija “Nauka o vlaknima i tehnologija vlakana”, IV Organska sintetizovana vlakna, Građevinska knjiga, Beograd, 1990
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      3 4
      Metode izvođenja nastave Nastava se realizuje kroz predavanja, izradu eksperimentalnih vežbi i domaćih zadataka.
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 60
      Projekti
      Kolokvijumi 30
      Seminari