Навигација

22ИТИ36 - Бојење текстилних материјала

Спецификација предмета
НазивБојење текстилних материјала
Акроним22ИТИ36
Студијски програмИнжењерство материјала
Модул
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан предмет
      Условљност другим предметомНемаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаУпознавање са теоријским и практичним основама бојења текстилног материјала. Стицање неопходних знања потребних за познавање и управљање процесима бојења текстилног материјала. Прилагођавање раду у индустријским условима у производњи, комбинујући знања стечена из других сродних предмета (Текстилна влакна; Наука о влакнима). Успостављање солидне основе за даљи развој и усавршавање кроз унапређење тимског рада и интердисциплинарног приступа решавању инжењерских проблема у пракси.
      Исходи учења (стечена знања)Студенти су оспособљени да кроз инжењерски приступ управљају бојењем текстилног материјала у практичним индустријским условима. Студенти су оспособљени да користе лабораторијску опрему, као и методе за праћење ефекта бојења и квалитета обојеног текстилног материјала.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставеДаје основна знања из номенклатуре боја, теорије бојења и технологије бојења (методе и фазе) текстилног материјала по принципу колористичке класификације боја. Са аспекта параметара квалитета бојења (равномерност и постојаност) комбинује теоријска разматрања и примере из индустријске праксе, обрађене на конкретним супстратима тј. различитим текстилним влакнима. Детаљно обрађује различите апарате и уређаје за бојење са аспекта њихове применљивости у зависности од супстрата и класе боја која се користи за бојење.
      Садржај практичне наставеОмогућује студенту да теоријска знања стечена на предавањима примени у лабораторијским условима. Пружа знање о пракси бојења одабраних супстрата (памук; вуна; полиамид; полиестар). Пружа знање о утицају састава купатила за бојење (концентрација; присутне хемикалије; присутна текстилна помоћна средства) и параметара бојења (време; температура; однос купатила) на квалитет бојења (равномерност; постојаност).
      Литература
      1. Д. Џокић, Теорија и технологија бојења текстилног материјала, ТМФ, Београд, 1989.
      2. Д. Јоцић, М. Радетић, Бојење – бежбе, Интерни материјал катедре за ТИ.
      3. Д. Јоцић, Материјал са предавања (презентације).
      4. J. Shore Ed., Colorants and Auxiliaries, Organic chemistry and application properties, Volume 1 – Colorants, Society of Dyers and Colourists, Bradford (1990).
      5. A.D. Broadbent, Basic Principles of Textile Coloration, Society of Dyers and Colourists, Bradford (2001).
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      32
      Методе извођења наставеТеоријска настава, практична настава (лабораторијске вежбе), колоквијуми
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична настава20Усмени испит60
      Пројекти
      Колоквијуми20
      Семинари