Навигација

22ИЖС219 - Заштита животне средине од зрачења и буке

Спецификација предмета
НазивЗаштита животне средине од зрачења и буке
Акроним22ИЖС219
Студијски програмИнжењерство заштите животне средине
Модул
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ4.0Статус предметаизборни предмет
      Условљност другим предметомОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаКурс је конципиран на начин који омогућава студентима разумевање основних принципа заштите од зрачења проучавањем теоријских основа и практичних примера који илуструју ове принципе. Студенти се упознају са физичким и биолошким основама заштите од зрачења, основним појмовима дозиметрије и инструментације, појмом ризика и основним стандардима у заштити од зрачења. Студенти се упознају са основама заштите од буке и вибрација као инжењерског деловања у области екологије.
      Исходи учења (стечена знања)Студент се упознаје са различитим видовима примене извора зрачења и основним принципима заштите од зрачења. На крају курса студент је оспособљен за примену свих елемената програма заштите од зрачења у својству корисника извора зрачења или особе одговорне за заштиту од зрачења у условима лабораторијске, медицинске и индустријске примене, као и у области заштите животне средине. Студенти су оспособљени да познају критеријуме процене угрожености буком, методе дијагностике стања буке и уобичајене методе заштите од буке.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставеФизички принципи заштите од зрачења.Појам зрачења. Врсте зрачења и извори јонизујућих зрачења. Природна и вештачка радиоактивност. Радиоактивни низови. Интеракција зрачења са материјом. Детекција јонизујућег зрачења. Механизми интеракције зрачења са материјом. Принципи детекције. Дозиметријске величине и јединице. Инструментација: гасни, сцинтилациони и полупроводнички детектори, лична дозиметрија. Биолошки ефекти јонизујућих зрачења. Стохастички и детерминистички ефекти. Појам ризика. Границе излагања. Стандарди у заштити од зрачења. Основни принципи заштите од зрачења. Врсте излагања, мере заштите. Заштита од спољашњег и унутрашњег излагања. Међународне организације, препоруке и законска регулатива. Примена извора зрачења. Примена у индустрији. Примена у медицини. Примена у науци, образовању и масовној употреби. Зрачење у животној средини. Миграција радионуклида у животној средини. Контаминација и контрола животне средине. Радон. Управљање радиоактивним отпадом. Извори контаминације, деконтаминација. Заштита од нејонизујућих зрачења. Приказ акцидената из историје заштите од зрачења. Уводни појмови из области заштите од буке и вибрација: бука као еколошки фактор, узнемиравање буком, психолошки и физиолошки ефекти буке. Оштећења чула слуха. Ефекти буке на говор. Критеријуми заштите, акустичка дилема. Законска регулатива из области заштите од буке и вибрација и критеријуми заштите. Основни принципи мерења нивоа звука.
      Садржај практичне наставеПрактичне и демонстрационе вежбе у Институту за нуклеарне науке Винча у следећим лабораторијама: 1. метролошко-дозиметријској лабораторији, 2. лабораторији за радијациону цитогенетику, 3. лабораторији за радиоекологију, 4. радијационој јединици. Посета одлагалишту радиоактивног отпада.
      Литература
      1. G. F. Knoll, Radiation Detection and Measurement, third edition, John Wiley & Sons, Inc., 1999.
      2. J. Shapiro, Radiation Protection, fourth edition, Harvard University Press, USA, 2002.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      21
      Методе извођења наставепредавања, рачунске вежбе, семинари, лабораторијске вежбе
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавањаПисмени испит30
      Практична наставаУсмени испит
      Пројекти
      Колоквијуми60
      Семинари10