Навигација

22ИТИ34 - Технологија и дизајн тканина

Спецификација предмета
НазивТехнологија и дизајн тканина
Акроним22ИТИ34
Студијски програмИнжењерство материјала
Модул
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан предмет
    Условљност другим предметомПоложен испит из предмета "Tекстилни материјали".Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета је да се студенти упознају са фазама реализације дизајна, са параметрима на основу којих се формира дизајн тканих материјала и да развију вештину израде плана преплетаја. Осим тога, циљ предмета подразумева да се студенти упознају са процесом производње тканина, који обухвата припрему за ткање и ткање у ужем смислу, да проуче и усвоје начин рада машина и уређаја који се користе у операцијама припреме за ткање и у самом процесу ткања и да стекну сазнања о новим, савременим технологијама ткања.
    Исходи учења (стечена знања)На основу добијених теоријских знања о комплетној технологији ткања, код студената треба да се развије способност инжењерског приступа решавању проблема у свакодневној индустријској пракси који проистичу из ове технологије.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеУ уводном делу предмета дата је дефиниција дизајна, фазе реализације дизајна тканина и параметри структуре тканина од значаја за процес дизајна. Приказан је начин складиштења и климатизација пређа које ће се користити у процесу ткања, као и процена квалитета пређе за израду тканина. Описане су фазе припреме за ткање и сам процес ткања у ужем смислу, како на конвенционалним (разбојима са чунком) тако и на неконвенционалним разбојима (разбојима без чунка), са освртом на 3Д разбоје, који представљају разбоје последње генерације. Истакнут је значај и начин постизања контроле кондиционирања просторије у којој се смешта откана роба.
    Садржај практичне наставеРачунске вежбе обухватају: израду плана преплетаја, проучавање конструкције и рада машина које се користе у операцијама припреме за ткање (машине за премотавање предива, машине за сновање, машине за шлихтање, машине за премотавање потке), израда планова сновања, анализа рада појединих делова и механизама на разбоју (регулатора кретања основе, регулатора кретања тканине, механизама за образовање зева), анализа утицаја образовања зева на напрезање и издужење основе, анализа кретања чунка кроз зев.
    Литература
    1. Т.Михаиловић, Скрипта "Ткање и дизајн тканина", 2010.
    2. S. Adanur, “Handbook of Weaving”, Technomic Pub., Lancaster, USA, 2001.
    3. P.R.Lord, M.H.Mohamed, "Weaving: Conversion of Yarn to Fabric", Merrow Publishing Company, Durham, 1982.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    32
    Методе извођења наставепредавања, рачунске вежбе.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавањаПисмени испит30
    Практична наставаУсмени испит60
    Пројекти
    Колоквијуми
    Семинари